Aktuality

Díky přeshraniční spolupráci bylo zaznamenáno 24 unikátních příběhů pamětníků

Vyvlastnění rodinné firmy Dadák, vzpomínky na skauting v meziválečném období, pomoc při útěku židovskému vězni, okupaci v roce 1968, služba u PTP a další příběhy byly zaznamenány díky projektu Zaznamenání a prezentování příběhů pamětníků z česko-slovenského pohraničí. Příběhů bylo zaznamenáno celkem 24 z toho 16 na Moravě a 8 v příhraničních oblastech Slovenska.

„Jsme moc rádi, že jsme s kolegy z Post Bellum SK mohli tyto příběhy natočit,“ řekl Petr Zavadil, ředitel Paměti národa Střední Morava, která projekt s partnery realizoval. „Jsem vděčný, že se nám, mimo jiné podařilo zaznamenat příběh pana Kolečkáře, který si prošel PTP a v 50 letech byl politickým vězněm. Bohužel pár měsíců po našem natáčení zemřel.“

„Kromě natáčení pamětníků jsme v rámci projektu uspořádali také 7 diskuzí pro středoškoláky na téma holocaustu a postavení Židů v poválečném světě. Diskuze probíhaly také na obou stranách česko-slovenské hranice a to v Uherském Hradišti, Zlíně a slovenské Seredi,“ uvedl Zavadil.

Všechny příběhy jsou volně přístupné na webu Paměti národa, který je zároveň největším volně přístupným online archivem výpovědí pamětníků v Evropě. Krátké klipy z vyprávění jednotlivých pamětníků jsou přístupné v kanálu youtube Paměti národa v sekci Příběhy pamětníků česko-slovenského pohraničí.

Projekt vznikl díky finanční podpoře Fondu malých projektů v rámci Programu přeshraniční spolupráce INTERREG V-A SR-ČR 2014 -2020.

FOND MALÝCH PROJEKTŮ

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.