Aktuality

Na oslavě 28. října se sejde přes 100 umělců i stoletý pamětník

Pamětník Eduard Marek, skaut, účastník Pražského povstání, člen třetího odboje a politický vězeň, letos oslavil 102. narozeniny. Den české státnosti 28. října a 30 let od sametové revoluce přijde oslavit do Fora Karlín spolu se stovkou hudebníků. Nejmladším z nich, Thomu Artwayovi i Žofii Dařbujánové, je jen něco přes 20 let.

Letos si připomínáme 101. výročí založení republiky a 30. výročí sametové revoluce. K této příležitosti pořádáme benefiční Koncert pro Paměť národa, který proběhne 28. října od 19.30 hod. ve Foru Karlín. Jednou z legend sametové revoluce je Koncert pro všechny slušný lidi, mnohahodinový maraton krátkých vystoupení skupin a interpretů všemožných hudebních žánrů, které spojovaly myšlenky probíhajících společenských změn. Právě tento koncert se stal inspirací pro tým Paměti národa. Na chystané hudební události se sejde na 100 umělců a promluví  respektované osobnosti různých oborů.

Vstupenky na benefiční koncert, jehož výtěžek jde na další nahrávání vzpomínek na 20. století pro sbírku Paměť národa, lze koupit přes portál Ticketstream.  Informace o koncertu získáte na webu, který představuje letošní podzimní aktivity Paměti národa, jež se vztahují k připomínkám 30 let svobody. Všechny zastřešuje pojem #nezapomeňme.

„Přáli bychom si, aby se státní svátek oslavující vznik naší republiky stal skutečnou oslavou hrdinů. Chceme tento den vzpomenout na válečné veterány, účastníky domácího odboje za 2. světové války, protikomunistické odbojáře, disidenty. Na nich stojí naše svoboda. Už vůbec se nám nechce přihlížet té trapnosti se státními vyznamenáními, kdy pozornost ten den získávají bývalí komunisté, někdejší estébáci, pochybní podnikatelé a normalizační estrádní umělci. Nechoďte na Hrad, vypněte televizi a pojďte na Koncert pro Paměť národa, podpoříte tak dobrou věc,“ vzkazuje Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum a zakladatel Paměti národa.

Proč se rozhodli vystoupit na koncertě a proč nezapomenout na totalitu vysvětlují ve videu Tomáš Klus a Thom Artway:

Na pódiu Fora Karlín se sejdou klasické kapely s kořeny na undergroundové nebo alternativní scéně (Už jsme doma, Zuby nehty, Michal Ambrož & Hudba Praha nebo Tony Ducháček & Garage, Monika Načeva & Michal Pavlíček) s představiteli současného popu (Bára Poláková, Jana Kirschner, Ben Cristovao, Aneta Langerová), starší i mladší písničkáři (Jaroslav Hutka, Tomáš Klus, Thom Artway, Jan Burian, Jaroslav Samson Lenk, Xavier Baumaxa) s hiphopery (Prago Union, Vladimir 518 & Mike T.), jazzmany (Ondřej Pivec, Dan Bárta, Ondřej Ruml) či aktuálními oblíbenci rocku i tancemilovné mládeže (The Atavists, Vypsaná Fixa, Portless, Mydy Rabycad). K návštěvníkům Koncertu pro Paměť národa promluví mimo jiné herečka a diplomatka Magda Vášáryová, vědci Jiří Grygar a Ivan M. Havel, občanský aktivista Mikuláš Minář nebo filozof a pedagog Daniel Kroupa. Večer moderují Anna Geislerová a Jiří Havelka.

„O účast na koncertu projevila velký zájem celá řada hudebníků. Program bude trvat 3,5 hodiny. Každá kapela zahraje jednu nebo dvě písně. Osobně se těším na vystoupení Ondřeje Pivce, jazzového klávesisty a hráče na Hammondovy varhany, který získal cenu Grammy za desku s Gregory Porterem. Slibně zní také plánovaný duet Dana Bárty s Janou Kirschner,“ říká Zdeněk Suchý, režisér koncertu, a doplňuje: „Koncert nemá vyjadřovat nějaký odpor. Naopak spojuje lidi a vyjadřuje se pozitivně – oslavuje svobodu a vzdává hold hrdinům, kteří ji pro nás vybojovali.“

„Některé věci dnes mají určitou podobnost s dobou před 30 lety a pořád je vidět, že jsme se s vlastní minulostí nevyrovnali. V Česku je jakousi tradicí, že se hraje a zároveň demonstruje. Tak tomu bylo i před 30 lety na Koncertu pro všechny slušný lidi, ze kterého jsme pomyslně šli na demonstraci. Letos budeme demonstrovat, že nezapomínáme. S Hudbou Praha a s naším milým hostem Davidem Kollerem si nemůžeme nechat ujít příležitost zahrát písničku ´Pal vocuď, hajzle´, kterou patrně budeme hrát ještě dlouho,“ řekl k události Michal Ambrož, frontman skupiny Hudba Praha.

„My z mladší generace chceme připomenout, že máme také hlasy – a i když se to nezdá, jsou dost silné,“ upozorňuje čtyřiadvacetiletá zpěvačka Žofie Dařbujánová z elektropopové kapely Mydy Rabycad, která hrála na legendárním festivalu v Glastonbury. „Narodili jsme se do svobodné země. To ale neznamená, že nevíme, co se v minulosti dělo, a že nevidíme, co se děje teď. Není nám to lhostejné. Dobře si uvědomujeme, že nebýt našich předků, kteří pro nás vybojovali svobodu, bychom – my v naší kapele speciálně –  nemohli dělat to, co děláme, žít tak, jak žijeme, ani vypadat tak, jak vypadáme. I pro nás jsou to hrdinové a my na ně zapomínat nebudeme,“ doplňuje.

Zdroj: Facebooková stránka Žofie Dařbujánové.

Koncert proběhne jako součást kampaně „Nezapomeňme“, kterou Paměť národa připomíná 30 let naší svobody. Pod heslem „Nezapomeňme“ organizují lidé z Post Bellum desítky výstav, koncertů, pouličních oslav, vzdělávací programy pro školy ve 30 Městech Paměti národa. V Praze proběhne velkolepá projekce a světelná instalace přímo 17. listopadu na Národní třídě. Česká televize také odvysílá Ceny Paměti národa předávané už podesáté, letos výjimečně 5 osobnostem z 5 postkomunistických zemí.

Vstupenky na koncert lze zakoupit přes síť Ticketstream.

Program: https://www.nezapomenme.cz/koncert/

Facebooková událost Nezapomeňme – Koncert pro Paměť národa

Nezapomeňme: Koncert pro Paměť národa, 28. října 2019 od 19.30 hodin, Forum Karlín v Praze.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.