Aktuality

Výstava „Nejsme tu sami“ vypráví o příslušnících národnostních menšin

Čtvrtý ročník výstavy Nejsme tu sami: Příběhy našich menšin vypráví o dvanácti lidech, kteří patří k národnostním menšinám v České republice. O své neobyčejné příběhy se pro sbírku Paměť národa podělili Řekyně, Vietnamka, Bělorus, Ukrajinec a další.

Seznámit se s nimi můžete prostřednictvím audiovizuální expozice netradičně umístěné na návěsu kamionu, přetvořeného na chodbu bytového domu. Při pohledu do kukátka jednotlivých dveří můžeme nabýt dojmu, že nás příslušníci menšin zvou k sobě domů, do svého soukromí, kde se námi podělí o své životní osudy.

Slavnostně ji otevřeme ve čtvrtek 24. října od 16.30 hod. na náměstí Míru v Praze. Budeme moc rádi, když při tom budete s námi. Akce se koná pod záštitou místostarosty Prahy 2 Ing. Jaroslava Šolce.

Na náměstí Míru v Praze výstava potrvá do 9. listopadu. Poté se přesune do Brna na Malinovského náměstí, kde bude k vidění od 11. do 28. listopadu.

Na místě se můžete dočíst příběhy dvanácti lidí. Mezi ně patří Vietnamka Hong Nhung Nechybová, běloruský disident Vladislav Jandjuk, Maďar Béla Szaló, Aikaterina Franc Sgourdeou, která uprchla před občanskou válkou z Řecka, a Mirko Jelčić utečenec ze Sarajeva. Pro výstavu a sbírku Paměť národa jsme také měli možnost zdokumentovat vzpomínky Ukrajince Vjačeslava Iljašenka, Idy Kelarové z česko-romské rodiny, Marie Pekařové z německé rodiny v Brně, Petra Popovova s bulharskými kořeny, Eugenie Číhalová s ruskými předky, Kateřiny Romaňákové z rumunského Banátu a Rusínky Emílie Psárová.

Příběhy příslušníků jiných národností zaznamenávala organizace Post Bellum pro sbírku Paměť národa tři roky. Letošní výstava Nejsme tu sami představí výběr z natočených příběhů. Krátké medailonky pamětníků opět doplňují portrétní fotografie s artefakty, které pro ně symbolizují Českou republiku. Jejich autory jsou fotografové Lukáš a Barbora Žentelovi.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.