Aktuality

White & Case podpořila Paměť národa při příležitosti oslavy 30 let svobody

Co dnes znamená svoboda a jak je důležité o ni pečovat si připomněla pražská pobočka mezinárodní advokátní kanceláře White & Case. Ve čtvrtek 17. října pozvala své klienty a spolupracovníky do Mramorového sálu paláce Lucerna, aby společně oslavili 30 let svobody  a při té příležitosti podpořili projekt Paměť národa, který pro další generace zaznamenává příběhy pamětníků nacismu a komunismu.

Pozvání na oslavu přijala mimo jiné paní Miluška Havlůjová, která byla nespravedlivě uvězněna v 50. letech, v době, kdy měla malého syna. Paní Havlůjová se s hosty podělila o zkušenost s vyprávěním svého příběhu pro sbírku Paměť národa.

V průběhu večera se hosté mohli zapojit do tiché aukce fotografií z nedávno objeveného archivu, které zachycují dění v Praze v listopadu a v prosinci 1989. Autorem cyklu je doposud neznámý fotograf Karel Bucháček. Tento akademický pracovník ve volném čase zachycoval na fotografiích Prahu a její obyvatele. Přestože byla zatím zveřejněna jen část jeho archivu, už nyní se autor řadí ke špičce amatérské fotografie v Československu.

Výtěžek z dražených fotografií ve výši 356 000 Kč směřoval na podporu Paměti národa. „Nesmírně si podpory vážíme a děkujeme za ni. Někdy se mi zdá – obzvlášť v době výročí sametové revoluce – že žijeme v časech silných slov a prázdných gest. Večer White & Case se tomu vymyká. Většina o svobodě jen mluví a užívá si jí, ale neudělá nic pro ty, kteří se o ni zasadili. Zdokumentovat příběhy těchto statečných lidí, kteří se totalitním režimům postavili, je to nejmenší, co můžeme udělat. Skrze jejich svědectví si uvědomíme, v jaké době žijeme a jak moc je svoboda křehká. Děkuji, že nám v budování Paměti národa pomáháte,“ vyjádřil poděkování Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum, zakladatel projektu Paměť národa.

„Každý z nás má svůj příběh. A právě tyto příběhy nás spojují jako rodiny, společenství, města a národ. A právě proto pro nás mají takovou cenu projekty, jako je například projekt Paměť národa, který naše příběhy dokumentuje spolehlivě a nezaujatě,“ uvedl během svého úvodního projevu Petr Pánek, vedoucí partner pražské kanceláře White & Case.

Sdílet

Klub přátel
Paměti národa

Potěšte své blízké a přispějte na natáčení osudů dalších pamětníků.
Darujte členství v Klubu přátel Paměti národa.
Objednat

Totální nasazení,
komiksová kniha

Tři komiksové příběhy podle skutečných událostí.
Tři ženy, jejichž životy spojil nacistický pracovní lágr.
Koupit knihu

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.