Aktuality

White & Case podpořila Paměť národa při příležitosti oslavy 30 let svobody

Co dnes znamená svoboda a jak je důležité o ni pečovat si připomněla pražská pobočka mezinárodní advokátní kanceláře White & Case. Ve čtvrtek 17. října pozvala své klienty a spolupracovníky do Mramorového sálu paláce Lucerna, aby společně oslavili 30 let svobody  a při té příležitosti podpořili projekt Paměť národa, který pro další generace zaznamenává příběhy pamětníků nacismu a komunismu.

Pozvání na oslavu přijala mimo jiné paní Miluška Havlůjová, která byla nespravedlivě uvězněna v 50. letech, v době, kdy měla malého syna. Paní Havlůjová se s hosty podělila o zkušenost s vyprávěním svého příběhu pro sbírku Paměť národa.

V průběhu večera se hosté mohli zapojit do tiché aukce fotografií z nedávno objeveného archivu, které zachycují dění v Praze v listopadu a v prosinci 1989. Autorem cyklu je doposud neznámý fotograf Karel Bucháček. Tento akademický pracovník ve volném čase zachycoval na fotografiích Prahu a její obyvatele. Přestože byla zatím zveřejněna jen část jeho archivu, už nyní se autor řadí ke špičce amatérské fotografie v Československu.

Výtěžek z dražených fotografií ve výši 356 000 Kč směřoval na podporu Paměti národa. „Nesmírně si podpory vážíme a děkujeme za ni. Někdy se mi zdá – obzvlášť v době výročí sametové revoluce – že žijeme v časech silných slov a prázdných gest. Večer White & Case se tomu vymyká. Většina o svobodě jen mluví a užívá si jí, ale neudělá nic pro ty, kteří se o ni zasadili. Zdokumentovat příběhy těchto statečných lidí, kteří se totalitním režimům postavili, je to nejmenší, co můžeme udělat. Skrze jejich svědectví si uvědomíme, v jaké době žijeme a jak moc je svoboda křehká. Děkuji, že nám v budování Paměti národa pomáháte,“ vyjádřil poděkování Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum, zakladatel projektu Paměť národa.

„Každý z nás má svůj příběh. A právě tyto příběhy nás spojují jako rodiny, společenství, města a národ. A právě proto pro nás mají takovou cenu projekty, jako je například projekt Paměť národa, který naše příběhy dokumentuje spolehlivě a nezaujatě,“ uvedl během svého úvodního projevu Petr Pánek, vedoucí partner pražské kanceláře White & Case.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.