Aktuality

Na svých fotografiích zachycují dnešní život, teď podpoří natáčení vzpomínek na dobu minulou

První prosincový den se uskuteční aukce pro Paměť národa, do které svá díla věnovali přední čeští fotografové ze skupiny 400 ASA. Ve prospěch největší evropské sbírky svědectví darovali své dokumentární fotografie z nedávné výstavy v Národní galerii Praha. Do aukce také přispěli tři zahraniční fotografové.

Mezi autory 400 ASA se řadí Karel Cudlín, Jan Dobrovský, Alžběta Jungrová, Antonín Kratochvil, Jan Mihaliček, Tomki Němec a Martin Wágner. Díl a těchto fotografů na aukci doplňují práce Jana Grarupa z Dánska, Hanse Madeje z Německa a Ilana Ben Yehudy z Izraele. Každý z autorů fotí jiná témata na jiných místech, spojuje je dokumentární fotografie a teď i podpora Paměti národa.

 


 

Když jsem byla malá, vyprávěli mi moji prarodiče o životě za první republiky, za války, o tom, jak část rodiny navždy odjela vlaky z nádraží v Bubnech, o komunistických věznicích…  Každý nemá to štěstí, aby se dozvídal ve své rodině o událostech, které utvářely náš život. Proto jsem vděčná Paměti národa, že shromažďuje tisíce vzpomínek lidí známých a neznámých a pomáhá nám poznávat naši minulost,” popisuje fotografka Alžběta Jungrová, proč podporuje Paměť národa. „Já se zase snažím svými fotografiemi zachytit dnešní život pro budoucí generace. Doufám, že jedna z mých fotek, věnovaná do této aukce, alespoň trochu přispěje k zachování nějakých dalších vzpomínek,” dodává autorka.

Ve prospěch Paměti národa se bude dražit v rámci 83. Aukčního dne Galerie KODL, který se koná v neděli 1. prosince od 12 hod. v paláci Žofín na Slovanském ostrově v Praze. Všechna dražená díla, včetně fotografií pro Paměť národa, je možné vidět na předaukční výstavě v Galerii KODL na Národní 7 v Praze. Navštívit ji lze do 30. listopadu každý den od 10 do 18 hod.  

Paměť národa shromažďuje výpovědi lidí, kteří nebyli vidět, nebyli slyšet, a přitom často trpěli mnohem víc než ti, o kterých víme. Mnohdy se postavili nepříteli statečněji a upřímněji než řada jiných, kteří se tím holedbají. Přál bych si, aby samotní aktéři a jejich rodiny měli radost z toho, že si jich veřejnost všímá, že si jich cení za to, co udělali. I proto s velkou radostí připravujeme tuto charitativní aukci,“ říká Martin Kodl, majitel galerie, která Aukci pro Paměť národa pořádá. Kompletní výtěžek z vydražených děl pomůže zachránit a zdokumentovat vzpomínky na dramatické okamžiky našeho 20. století pro sbírku Paměť národa.

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.