Aktuality

Omluvný dopis Kolegia Paměti národa prezidentovi a premiérovi Ukrajiny

Kolegium Paměti národa napsalo omluvný dopis prezidentovi a premiérovi Ukrajiny. Důvodem je chování prezidenta Miloše Zemana při oslavách státního svátku na Pražském hradě 28. října. Zeman pozval jako hosty i ukrajinské proruské aktivisty ze spolku Kyrym birligi. Slavnostní recepce ve Španělském sále se zúčastnila členka spolku Tamila Nimetullajevová (tématu se věnovala některá média – Deník NiRozhlas či Novinky.cz).

„Chování prezidenta Zemana považujeme za nemravné. Setkávání naší hlavy státu s kolaboranty, kteří mají vyvolat dojem, že anexe cizího území je legitimním krokem, pokud si to tamní lid přeje, přímo napomáhá okupačního režimu, který na cizím státu vykonal neomluvitelné násilí,“ uvádí se mimo jiné v dopise. Dopis včera osobně předal předseda Kolegia Paměti národa Jan Dobrovský na ukrajinské ambasádě.

Scan dopisu najdete zde: KolegiumPamětinároda_dopisUkrajina

V případě dalších dotazů se obraťte přímo na předsedu Kolegia Paměti národa, Jana Dobrovského (e-mail: jan@dobrovsky.com).

Celé znění dopisu:

Volodymyr Zelenskyj
prezident Ukrajiny
 
Olexij Hončaruk
předseda vlády Ukrajiny
 
Občané Ukrajiny všech národností, vyznání a politické orientace
                                                                                                                                                                                                                                                                                 
                                                                                                                                                                                                                                                                         V Praze dne 6. 11. 2019

My, níže podepsaní členové Kolegia Paměti národa,

cítíme v hlubokém zahanbení potřebu důrazně protestovat proti chování prezidenta České republiky Miloše Zemana, který pozval na oslavy státního svátku 28. října ukrajinské krymské kolaboranty – proruské aktivisty ze spolku Kyrym birligi. Chování prezidenta Zemana považujeme za nemravné. Setkávání naší hlavy státu s kolaboranty, kteří mají vyvolat dojem, že anexe cizího území je legitimním krokem, pokud si to tamní lid přeje, přímo napomáhá okupačního režimu, který na cizím státu vykonal neomluvitelné násilí. Chování hlavy českého státu je v přímém rozporu s oficiálním stanoviskem Česká republiky, která prostřednictvím svého ministra zahraničních věcí odsuzuje porušení mezinárodního práva při ruské anexi Krymu. Česká republika dále považuje poloostrov za součást Ukrajiny.

Jsme si vědomi, že při přepadení naší vlasti vojsky armád Varšavské smlouvy pod vedením tehdejšího Sovětského svazu v roce 1968, protestovaly hrstky statečných občanů okupantských států proti svévolnému násilí páchanému na naší zemi. Tito hrdinové byli za solidaritu s námi posléze perzekvováni, vězněni a ponižováni. I proto cítíme potřebu vyjádřit nyní náš protest proti tomu, jak prezident České republiky pošlapává jejich odkaz tím, že zve a přijímá v prezidentském sídle na oslavách členy kolaborantských spolků, které mají za cíl legitimizovat okupaci a následnou anexi cizího území současnou Ruskou federací.

Jednání hlavy státu může vyvolat dojem, že Češi jsou nevděčným národem, který rád přijímá cizí porozumění a pomoc, ale sám není ze zištných důvodů schopen podpořit kohokoli, kdo se ocitl v nouzi. Rádi bychom dali tímto otevřeným dopisem najevo, že takový dojem je mylný. Naše země si ve dvacátém století zažila dvě okupace nacistickou a sovětskou. Jsme zavázáni všem, kterým se stalo cokoliv podobného naší solidaritou.

Sami nemůžeme chování hlavy našeho státu napravit. Rádi bychom ale dali najevo, že smýšlíme jinak. A že se za chování našeho prezidenta stydíme. Všem, kteří jsou anexí Krymu a následnou válkou na rusko-ukrajinské hranici jakkoliv dotčeni, nebo kteří v ní ztratili své blízké, všem těm, kteří se obávají o své životy i životy svých blízkých v armádě, těm nemnoho ještě žijícím hrdinům, kteří se postavili svým hlasem proti okupaci naší země a kterým za to stále dlužíme, všem se s pokorou za prezidenta naší země omlouváme.

S úctou

za Paměť národa

 

Jan Dobrovský

předseda Kolegia Paměti národa

 

Za výbor Kolegia Paměti národa

Mikuláš Kroupa

ředitel Post Bellum, o.p.s

 

Jan Polouček

člen správní rady Post Bellum, o.p.s.

 

Petr Pudil

člen dozorčí rady Post Bellum, o.p.s.

 

Martin Kroupa

člen správní rady Post Bellum, o.p.s.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.