Aktuality

Paměť národa 17. listopadu: vyzvánění zvonů, ocenění statečných a projekce na Národní třídě

Dne 17. listopadu v 17 hod. a 11 min. se rozezní v celé republice zvony Paměti národa. Připomenou oběti komunismu a tisíce lidí, kteří se totalitnímu režimu postavili. V Národním divadle v Praze budeme podesáté udělovat ocenění pro statečné osobnosti. A Národní třídu rozzáří „Paměť národa: 1989“ – velkoformátové projekce a světelná instalace.

Zvonění zvonů organizuje Paměť národa, která oslovila Ekumenickou radu církví, Českou biskupskou konferenci a krajské úřady. Zapojit se mohou i obecní nebo soukromé objekty se zvonicí – stačí se připojit 17. listopadu v 17:11 hodin k společnému vyzvánění. Například v Plzni, v katedrále sv. Bartoloměje, se rozezní všechny zvony – Bartoloměj, Hroznata, Maria, Jan Nepomucký a Prokop. To se děje opravdu výjimečně. Blahoslavený Hroznata je nejen patronem diecéze, ale i politických vězňů.

Krátce před samotným zvoněním osloví Paměť národa prostřednictvím obecních rozhlasů v českých a moravských obcích veřejnost s krátkým dvouminutovým vzkazem. Připomíná význam svátku svobody a demokracie, ty, kteří bojovali proti totalitám, a představuje projekt Paměť národa. „Pojďme si připomenout památku lidí, kteří za naši svobodu a demokracii přinášeli oběti,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum a zakladatel Paměti národa.

Zapojit se může kdokoli ve svém městě či obci – lidé mohou zajít na radnici nebo místní farnost a zvonění iniciovat. Zvonění zvonů zaslechnete v tento čas i na některých rozhlasových stanicích, těsně po ikonické písni Marty Kubišové Modlitba pro Martu. Nahrávka, kterou Paměť národa sdílela obcím a městům je, spolu s dalšími informacemi, dostupná na webu projektu Nezapomeňme. Slovem „Nezapomeňme“ zastřešujeme letos všechny naše aktivity, související s oslavami 30 let od pádu komunistického režimu: benefiční Koncert pro Paměť národa, který proběhl 28. října v Praze, oslavy ve 30 Městech Paměti národa a další.

Vizualizace: 3dsense

V Praze Post Bellum letos poprvé přináší program 17. listopadu i na ulici. „Paměť národa: 1989“ jsou velkoformátové projekce a světelná instalace přímo na domech Národní třídy, kterou uvádíme ve spolupráci s uměleckou skupinou 3dsense a spolkem Díky, že můžem. V rámci programu Korza Národní se odehraje v 17.00, 18.45 a ve 20 hod. Všechny, kdo přijdou v tu dobu na Národní třídu, čekají světla, zvuky, ale hlavně příběhy spojené s výročím sametové revoluce. Celkem bude využito 230 synchronizovaných světel s prostorovým hudebním doprovodem a pěti velkoformátovými projekcemi. Celá světelná instalace bude dlouhá 440 metrů.

A hned na kraji Národní třídy, v Národním divadle, proběhne desátý ročník Cen Paměti národa. Jde o tradiční ocenění pro osobnosti, které ve svých životech prokázaly, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou jen prázdná slova. Letošní slavnostní večer v Národním divadle bude výjimečný tím, že u příležitosti 30. výročí pádu komunismu oceníme nejen Čechy a Slováky, ale i osobnosti ze sousedních zemí bývalého sovětského bloku – Maďarska, Polska a Německa. Ceny Paměti národa přenáší od 20 hod. Česká televize, Slovenská televize a Český rozhlas Plus. Ti, kteří budou večer v ulicích Prahy, mohou Ceny Paměti národa sledovat také v rámci Obýváku Václava Havla na Korzu Národní. Mezi laureáty jsou za posledních deset let váleční veteráni, političtí vězni, odbojáři, přeživší holocaustu, perzekvovaní spisovatelé či představitelé undergroundu, skauti, příslušníci církví a mnozí další. Více o letošních oceněných osobnostech se můžete dočíst na webu https://www.cenypametinaroda.cz/laureati/. Fotografie pěti letošních laureátů najdete na tomto odkazu. Foto: Lukáš Žentel.

V Praze se program, vytvořený Pamětí národa prolíná s ostatními neziskovými organizacemi, které se podílejí na oslavách 17. listopadu – v rámci Festivalu svobody. Letos společná aktivita organizací Post Bellum, Díky, že můžem a Nerudný fest dala dohromady mimo jiné i Festival svobody na školách. Ten nabízí program pro učitele, který mohou využít k tématu 30 let svobody pro své studenty. Ale i aktivity, které mohou na svých školách zrealizovat sami studenti. Součástí festivalu je i ojedinělá výstava Střípky revoluce, která má prvky tzv. rozšířené reality. Svým chytrým telefonem může každý „rozpohybovat“ fotografii na výstavním panelu a z videa se dozvědět více k zobrazovanému příběhu. Teď až do konce listopadu najdete výstavní panely v Praze na Jungmannově náměstí, jen 17. listopadu se výstava přesune na Národní třídu (poblíž křižovatky se Spálenou). Po stažení aplikace Festivalu svobody díky chytrému telefonu jednotlivé panely ožijí – uvidíte záběry z Národní, z Letné, živé vzpomínky pamětníků a mnohem víc. Kromě toho je výstava také k vidění na více než sedmi desítkách základních a středních škol v celé ČR. Samostatná tisková zpráva a video k výstavě jsou ke stažení na tomto linku.

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.