Aktuality

Letošní sbírka ke Dni válečných veteránů je u konce. Děkujeme!

Do veřejné sbírky, kterou pořádala nezisková organizace Post Bellum, se zapojilo 620 dobrovolníků. Lidé si mohli květ vlčího máku pořídit na více než 850 místech po celé ČR. Sbírka běžela od 1. do 14. listopadu 2019, přidalo se k ní 233 měst a obcí.

V knihovnách, kavárnách, obchodech nebo firmách si mohli lidé za dobrovolný příspěvek vzít červený vlčí mák a připnout si ho na znamení úcty k válečným veteránům. Po sečtení sbírkových pokladniček, darů přímo na sbírkový účet organizace Post Bellum i darů on-line přes web denveteranu.cz je výsledná vybraná částka 1 732 638 korun. V roce 2018 se vybralo 1 290 406 korun, lidé tedy letos přispěli zhruba o 440 tisíc korun více. Pomohl především vyšší počet dobrovolníků, kteří pomáhali – letos se přidalo 620 lidí, loni to bylo kolem dvou stovek pomocníků. A také více míst, kde mohli lidé přispět: sbírkové pokladničky byly na 857 místech po celé ČR, loni to bylo zhruba o pět set míst méně.

Ve dnech kolem 11. listopadu, kdy si připomínáme Den válečných veteránů, pořádala organizace Post Bellum také různé akce pro veřejnost. Chce tak přispět k tomu, aby se tato tradice dostala více do povědomí lidí i v České republice. „V Českých Budějovicích jsme sbírku slavnostně zahájili na nám. Přemysla Otakara II. společně se Skauty a členy spolků vojenské historie, v Praze jsme uspořádali komponovaný večer v Kasárnách Karlín. A 11. listopadu. hrály děti z divadelních kroužků přímo v ulicích Prahy scénky z veteránských příběhů, které jsou zaznamenány v Paměti národa,“ vyjmenovává vedoucí projektu Jakub Pánek.

V České republice žije v současnosti 373 válečných veteránů z druhé světové války, 31 válečných veteránů protikomunistického odboje, 14 653 novodobých válečných veteránů a další tisíce lidí, kteří v průběhu svého života aktivně bojovali za svobodu a demokracii. Paměť národa spolupracuje s Československou obcí legionářskou a veřejností a shromažďuje stovky námětů na další příběhy, které by dokumentaristé mohli zaznamenat (tipy na zajímavé pamětníky lze posílat na e-mail: pametnici@postbellum.cz).

Organizace Post Bellum pořádá veřejnou sbírku ke Dni válečných veteránů od roku 2015. Shromážděné prostředky jsou určeny další dokumentaristickou práci – natáčení a uchovávání svědectví pamětníků pro sbírku Paměť národa. Letos poprvé se organizátoři rozhodli věnovat část vybraných peněz na podporu válečným veteránům. „Oslovujeme vybrané organizace a hledáme partnery na přímou sociální či zdravotní pomoc válečným veteránům 2. světové války a účastníkům 2. a 3. odboje“ říká ředitel Post Bellum a zakladatel Paměti národa, Mikuláš Kroupa.

2019  
Místa v ČR, kde se dalo přispět: 857
Zapojených dobrovolníků 620
Celkový objem darů: 1 732 638 Kč
   z toho:
   Dary ve sbírkových kasičkách 1 583 902 Kč
   Dary on-line přes web       www.denveteranu.cz 103 036
   Dary přímé na sbírkový účet 45 700 Kč
Meziroční srovnání
2018, celkový objem darů: 1 290 406 Kč
2017, celkový objem darů: 744 334 Kč
2016, celkový objem darů: 75 000 Kč

 

Děkujeme partnerům kampaně za podporu:

Partneři

Česka pošta

Síť prodejen Relay, společnosti La Gardére Travel Retail

Síť prodejen Tesco

Mediální partneři

Česky rozhlas, hlavní mediální partner sbírky

Tiscali Media

Rádio 1

Týdeník Echo a server echo24.cz

Magazín Reportér

Týdeník Respekt

Kina Aerofilms: Kino Aero, Bio Oko, Kino Světozor

Kino Pilotů

Kino Lucerna

Kino 35, Francouzsky institut

Kino NFA Ponrepo

Zvláštní poděkování

Knihkupectví Kosmas

Knihkupectví Academia

Antonínovo pekařství

Bageterie Boulevard

Auto Kelly

Marks & Spencer

Post Bellum moc děkuje všem, kteří se do sbírky zapojili a pomáhali – sbírkovým místům, dobrovolníkům a koordinátorům v jednotlivých regionech.

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.