Aktuality

#Nezapomeňme. Co se dělo ve 30 Městech Paměti národa?

Paměť národa slavila letos 30. výročí pádu komunismu ve více než 30 městech. V souhrnu jich nakonec bylo osmatřicet. A nešlo jen o krátkodobé oslavy – každé město se zavázalo natáčet svědectví pro Paměť národa. Některá města se rozhodla podpořit vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů, v jiných se objevily pouliční výstavy, konaly se koncerty nebo diskuse či promítání. V Brně a v Praze rozsvítily ulice světelné instalace a velkoformátové projekce. A 17. 11. v 17.11 hod. se po celé zemi rozezněly zvony Paměti národa. Jako připomínka svobody a těch, kteří za ni bojovali.

Celkově jsme v rámci projektu #Nezapomeňme“ – který zastřešoval všechny letošní aktivity Paměti národa k výročí 30 let od sametové revoluce – natočili 118 nových svědectví pro sbírku www.pametnaroda.cz. Z těchto natáčení vzniklo ve spoluráci se zapojenými městy 17 krátkých filmových dokumentů (jeden z nich,  natočený ve spolupráci s Pardubickým krajem a městem Pardubice, můžete shlédnout zde).

V pěti městech městech podpořily radnice vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů, v němž se děti učí dokumentovat příběh, vést rozhovor, pátrat v archivech a na konci vytvořit výstup, např. rozhlasovou reportáž či komiks,  a vše prezentovat publiku.

V rámci „Nezapomeňme“ také vznikla řada venkovních výstav, některé z nich se rozeběhly už v létě, jiné jsou ještě stále k vidění. Jen v Praze a ve městech, kde má Paměť národa pobočky jsme realizovali 14 venkovních výstav (podrobnosti níže). Zbylé výstavy organizovala města sama. Kromě expozic se ve městech uskutečnily také desítky diskusí nebo promítání. Vše, co se v jednotlivých městech dělo, najdete na webové stránce https://www.nezapomenme.cz/30-mest/.

V Hradci Králové  a v Brně jsme organizovali ke 30 letům svobody velké koncerty, 16. a 20. listopadu 2019. Prvním v řadě a největším koncertem byl ten, který jsme uspořádali v Praze už  28. října, k výročí založení Československa. V zaplněném Foru Karlín vystoupili pro Paměť národa např. Aneta Langerová, Bára Poláková, Tomáš Klus, Dan Bárta, Michal Ambrož s Hudbou Praha a mnozí další…Více informací o Koncertu pro Paměť národa najdete v jednom z článků na našem webu.

Kromě desátého ročníku Cen Paměti národa, který byl mezinárodní a v němž jsme ocenili pět laureátů z pěti postkomunistických zemí, jsme rozsvítili ulice v Praze a v Brně.  Velkoformátové projekce nabídly sestřih příběhů z Paměti národa a světelná instalace rozsvítila fasády domů do barev trikolory. Za spolupráci na realizaci děkujeme společnosti 3dsense!

 

Kde se zvonilo?

Ve spolupráci s Českou biskupskou konferencí, Ekumenickou radou církví a Svazem místních samospráv jsme zorganizovali slavnostní zvony Paměti národa –  17. 11. přesně v 17:11 hod. se rozezněly tisíce zvonů po celé České republice. Obce, městysi a města pak před samotných zvonění pouštěla v místním rozhlase vzkaz Paměti národa k výročí svobody a demokracie. Asi těžko se dobereme kompletního soupisu všech kostlů nebo radnic, kde se 17.11 . 2019 zvony skutečně rozezněly, z každého kraje se k nám dostaly informace o stovkách míst.

Na sociálních sítích jsme v rámci #Nezapomeňme publikovali jak příběhy z míst, která se zapojila, tak spoty se starosty zapojených měst a známými osobnostmi. Pořádali či spolupořádali jsme 26 událostí na Facebooku, největší ohlas měla událost „Paměť národa: 1989 – velkofomátové projekce a světelná instalace“ v Praze, která zcela bez reklamy zasáhla 520 tis. lidí a vyvolala 30 tis. reakcí.

Velmi děkujeme za zapojení a spolupráci všem zúčastněným  Městům Paměti národa:

Děkujeme za podporu celostátním partnerům projektu Nezapomeňme: Nadačnímu fondu Avast  a Ministerstvu kultury ČR. Dále mediálním partnerům: České televizi, Českému rozhlasu, Deníku a Aktuálně.cz

Ve městech, kde má Paměť národa své pobočky se dělo nejvíce akcí. Přečtěte si o tom…

Paměť národa Plzeňský kraj 

V Plzeňském kraji nabídl projekt #Nezapomeňme čtyři výstavy, dokumentární film, debatu s pamětníky, celodenní Hyde Park v rámci oslav 17. listopadu, workshopy pro školy a Příběhy našich sousedů na středních i základních školách. Výstava v Plzni vyprávěla příběhy pamětníků mapujících cestu Československa od demokracie k demokracii a svým rozsahem 38 lidí byla největší výstavou v rámci #Nezapomeňme. S velkým ohlasem se setkalo i vyzvánění zvonů 17.11. v 17:11, k němuž se připojilo více než sto měst a obcí v celém kraji. „Na plzeňské katedrále zcela mimořádně zvonilo všech pět zvonů. Rozezněly se ale i zvony na kostelích, v kaplích a ve zvonicích podél někdejší železné opony a reakce zdejších starostů před i po akci lze bez nadsázky označit za nadšené,“ říká ředitelka plzeňské pobočky Paměti národa Markéta Čekanová. Na západě Čech se k #Nezapomeňme připojilo město Plzeň, Sušice, Domažlice, Planá, Přeštice a Plzeňský kraj.

Paměť národa Střední Morava

Od srpna do prosince putovala po městech Olomouckého a Zlínského kraje výstava Nezapomeňme – listopad 89 na střední Moravě. Postupně byla k vidění v Zábřehu, Litovli, Olomouci, Přerově, Hulíně, Uherském Brodu, Vsetíně a nyní je ještě k vidění v Rožnově pod Radhoštěm. Výstava představila příběhy celkem 9 pamětníků ze zapojených měst.  Dělí je několik generací. Jedni pamatují první republiku, kdy v jejich městě spolu ještě žili Češi, Němci, Židé a všechno mělo svůj přirozený řád. Jiní přišli na svět krátce po válce, kdy už byl tento svět v troskách. Někteří pak v šedesátých letech. Tehdy svitla nová naděje. Přes rozdíly dané věkem, vlastním osudem i zkušenostmi, se však všichni shodují v jednom: nikdo z nich si dlouhé roky neuměl představit, že by se ve svém rodném Československu, ve svém městě dočkal vytoužené svobody. A všichni se jí dočkali. Všichni se rozhodli osobně přispět k tomu, abychom o demokracii v naší zemi už nikdy nepřišli.   Menší samostatné výstavy jsou k vidění v Napajedlech a Zlíně.

Paměť národa Východní Čechy

Naše východočeská pobočka realizovala sérii akci v pěti městech. Zapojila také oba kraje: Královéhradecký a Pardubický. Celkem se zapojila tato města: Hradec Králové, Pardubice, Hořice, Vysoké Mýto a Broumov. Asi nejvýrazněji se ve východních Čechách zapsala koncertem Cesta ke svobodě, který uspořádala spolu s Královéhradeckým krajem, městem Hradec Králové a Univerzitou Hradec Králové. Program akce spočíval v přejmenování piazzetty na náměstí Václava Havla v kampusu univerzity, následoval svíčkový průvod a akce pak vyvrcholila slavnostním koncertem na Pivovarském náměstí před Krajský úřadem. Tam vystoupila Dagmar Pecková, Luboš Pospíšil + 5P, Jiří Dědeček, Miroslav Vobořil a také Komorní a sbor Univerzity Hradec Králové. Akce Cesta ke svobodě byla hlavním počinem zmíněných institucí k výročí 30 let od sametové revoluce. Další akcí východočeských kolegů byl koncert Nezapomeňme ve Vysokém Mýtě, kde vystoupil Ivan Hlas Trio, a místní kapela Betl Bend.  Oba koncerty byly vzpomínkové a měly výbornou atmosféru. Kolegové z Paměti národa Východní Čechy vyrobili také dvě výstavy. Jednu v Broumově, která vzdávala poctu pamětníkům z Broumovska a druhou v Hořicích, kde se připomněli klíčový aktéři sametové revoluce v Hořicích. Broumovská výstava je putovní a navštíví okolní města. Ve městě hořických trubiček navíc připravili televizní dokument se studenty místních středních škol a při jeho premiéře se podařilo zaplnit místní kino. Dokument poběží do konce roku v Muzeu v Hořicích, kde je ke shlédnuté také výstava. V Pardubicích, stejně jako v Hradci Králové, uspořádali kolegové z východních Čech opět hlavní městský program k výročí sametové revoluce a to projekt Příběhy našich sousedů, který měl závěrečnou prezentaci symbolicky 17. listopadu ve Východočeském divadle v Pardubicích. Další aktivitou společně s oběma kraji, byla výroba dvou televizních dokumentů o sametové revoluci. Jeden se věnoval dění v Královéhradeckém kraji a ten druhý mapoval dění v kraji pardubickém. Video z části oslav najdete na Facebooku PN východní Čechy zde.

Paměť národa Jihočeský kraj

Projekt Nezapomeňme odstartoval v Jihočeském kraji už 15. října 2019, kdy se na budějovickém náměstí úspěšně nainstalovala výstava, která občanům přiblížila dění v kraji před třiceti lety. Mezi sedmi pamětníky nechyběly významné duchovní autority, ale také někdejší aktivisté či pozdější úspěšní politici, kteří se na demokratickém vývoji následně podíleli. Zároveň jihočeská pobočka produkovala dva dokumentární snímky, které pojednávaly o revolučních dnech v Jihočeském kraji a také konkrétně v Táboře. Táborský dokument byl promítnut během oslav 17. listopadu přímo na Žižkově náměstí, jihočeský dokument jsme poskytli školám a institucím v kraji a v týdnu před 17. listopadem celé dny ve smyčce vyplňoval program v budějovické Sametové lince, která parkovala na náměstí Přemysla Otakara II. V krajském městě následoval ještě 5. listopadu kino-večer, který byl věnovaný republikovým událostem před třiceti lety. V dalším partnerském městě, Českém Krumlově, proběhly 15. listopadu závěrečné prezentace mimořádného běhu Příběhů našich sousedů. Tento program dokázal rovnou dvakrát za jediný den zaplnit hlediště krumlovského divadla. Poslední jihočeskou událostí pořádanou v rámci kampaně Nezapomeňme byla debata kolegia Paměti národa, jež se konala 28. listopadu, den po 30. výročí generální stávky a jejímiž hosty byli Daniel Kroupa, Jan Dobrovský a Jiří Šesták. V celém průběhu listopadu bylo báječné vidět, že témata spjatá s moderní historií jihočeských měst a kraje zajímají tak velké množství občanů napříč regionem.

Paměť národa Jihomoravský kraj

Šestadvacátého listopadu 1989 tisíce lidí v tzv. Řetězu rukou spojili Náměstí Svobody s vězením v Bohunicích. O 30 let později, dne 20. 11. 2019 proběhla symbolická rekonstrukce této akce. Přes velkou nepřízeň počasí se nakonec sešlo cca 400 lidí, kteří propojili Náměstí Svobody a Malinovského náměstí. Lidský řetěz za účasti primátorky města Brna Markéty Vaňkové procházel Kobližnou ulicí, slavnostně nasvícenou v barvách trikolóry. Na Malinovského náměstí následně proběhl koncert #NEZAPOMEŇME BRNO, prokládaný velkoplošnou projekcí a videomapingem na průčelí OD Centrum. Video prezentovalo sestřih z výpovědí brněnských pamětníků natočených Pamětí národa Jihomoravský kraj, především k Listopadu 1989, propojených s obsahem s pražské projekce prezentované na Národní třídě 17. 11. 2019. Na koncertě kromě skupin Meteor z Prahy, Freedom a Ansambel SO36 uvádějící svůj audiovzizuální projekt 30 rokov, vystoupila řada řečníků: Břetislav Rychlík, Mikuláš Kroupa, Jan Dobrovský, Simona Hradílková a další. Večer moderovali Michal Doležel a Hana Strašáková. Navzdory vytrvalému dešti se v průběhu večera před podiem vystřídalo nejméně 1 000 lidí. Video k oslavám najdete na Facebooku Paměti národa Jihomoravský kraj.

Významnou součástní festivalu #NEZAPOMEŇME BRNO, byly také výstavy. Stejnojmenná výstava na Kobližné ulici, vytvořená Pamětí národa Jihomoravský kraj, v průběhu listopadu přibližovala osudy brněnských pamětníků perzekuovaných v 80 tých letech minulým režimem.  Paralelně probíhala také výstava NEJSME TU SAMI, na návěsu kamionu s tématem menšin žijících v ČR, v prostoru Malinovského náměstí pod Mahenovým divadlem. V neposlední řadě mohla veřejnost na Kobližné ulici shlédnout také výstavu Od převratu k revoluci, popisující vývoj komunismu v Československu, připravenou iniciativou Společně Brno. Výstavy v ulicích Brna souhrnně shlédly tisíce lidí. Z iniciativy o.p.s. Post Bellum se také 17. 11. v 17:11 h rozezněly zvony nejen po celé republice, ale i v Brně.  Koncert Brněnský sedmnáctý, 17. 11. 2019 s řadou doprovodných akcí v režii studentského sdružení B17 celý festival odstartoval,  následovaly debaty a projekce organizované  iniciativou Společně Brno.

Kontakty na pobočky Paměti národa najdete na našem webu.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.