Od září se rozběhly naše divadelní kroužky, prozatím v Praze. Děti poznávají příběhy z Paměti národa, spjaté s místem, kde zkouší, a přirozeným způsobem i dějiny 20. století. První krátká vystoupení odehrály děti v listopadu na Den válečných veteránů, další je čekají v prosinci. Přijďte se podívat!
“Společná práce na příbězích nás ohromně baví. Objevujeme souvislosti, které se v učebnicích běžně nedočteme. Vyrážíme do ulic a prohlížíme si místa, kde se události staly a pak hledáme způsob, jak příběh vyprávět dál. V lednu už začneme nakukovat do příštího běhu, kdy nás čeká Praha poválečná,” říká po necelém prvním pololetí Zuzana Burdová, jedna z vedoucích Divadelních kroužků Paměti národa. Doplňuje jí jeden ze členů dětské divadelní skupiny, který pravidelně zkouší v Kulturním centru Kaštan: „Obdivuju, jak byli lidé za války trpěliví a nebáli se. Je mi líto, v jakých museli žít podmínkách. Myslím si, že dnešní děti by válku vůbec nepřežily.“
Divadelní kroužky jsou další variantou toho, jak vyprávět příběhy z Paměti národa. Příběhy, které třeba nemusí být tak známé, ale rozhodně stojí za připomínku. Proto na vystoupení srdečně zveme nejen rodiny dětí, ale i širokou veřejnost. Tématem letošního zimního semestru byla Praha protektorátní, děti s lektorkami zpracovávaly příběhy, které se odehrávaly v okolí divadel, kde skupinky zkoušely.
Kdy a kde se představení uskuteční?
- úterý 10. 12. 2019 v 17 hodin ve zkušebně Divadla na Jezerce představení „Okolí Jezerky očima dětí – válka“
- středa 11. 12. 2019 v 18:30 v Divadle pod Palmovkou vystupují kroužky z Divadla v Dlouhé a z Divadla pod Palmovkou
- čtvrtek 12. 12. 2019 v 17 hodin v Kulturním centru Kaštan, Břevnov
O čem budou vystoupení dětí?
- téma zimního semestru: Praha protektorátní
- příběhy, které se odehrávaly v okolí divadel, kde skupiny zkouší
- Jezerka – kompilát ze zaznamenaných příběhů pamětníků: Jiřího Lukšíčka, Dagmar Linhartové a Jiřího Bedrníka (1. příběh) a Jaroslavy Křupalové (2. příběh) – na základě jejího vyprávění, když navštívila kroužek
- Palmovka – operace Anthropoid, Dlouhá – příběh Petra Ginze
- Kaštan – příběh Lindy Wichterlové a dvojitého agenta Paula Thümmla
- prezentace trvají 20 minut
Kroužky se rozběhly od září v Praze, děti zkoušejí na čtyřech místech: v Praze 6 v Kulturním centru Kaštan, v Praze 4 se skupina schází v Divadle Na Jezerce, další scénou je Divadlo v Dlouhé v Praze 1 a prostor kroužku poskytlo i Divadlo pod Palmovkou. Na každém místě se potkávají jednou týdně dvě skupinky, kde jsou děti rozdělené zhruba podle věku. Divadelní kroužky Paměti národa vedou Zuzana Burdová a Tamara Pomoriški.
Pokud se vám obsah kroužků líbí a máte děti ve věku 10 – 18 let, přijímáme přihlášky na druhé pololetí, které začíná v únoru! Všechny informace najdete na webu Divadelních kroužků Paměti národa, příp. pište na: zuzana.burdova@postbellum.cz či tamara.pomoriski@postbellum.cz.
Kromě pravidelného setkávání na Divadelních kroužcích připravujeme podobně jako loni i vystoupení s nizozemskou divadelní skupinou Theater De nade Dam. Účastníci se společně s režisérkou Tamarou Pomoriški setkají s lidmi, kteří zažili události 2. sv. války a jejich příběh je zaznamenán v Paměti národa. Divadelní skupina během několika setkání připraví dokumentární divadlo ke Dni památky obětí holokaustu. Premiéra bude 27. ledna 2020 v Praze. Zkouší se především v odpoledních hodinách o víkendech. Ukázku z loňského představení v hale Masarykova nádraží v Praze můžete vidět ve videu zde.