Aktuality

75. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi

Dne 27. ledna se po celém světě připomíná Den památky obětí holokaustu. Právě v ten den roku 1945 byl osvobozen koncentrační tábor Osvětim.

Nacistický vyhlazovací tábor Auschwitz zůstal noční můrou pro hrstku přeživších. Osvobozen byl před 75 lety, kolem třetí hodiny odpoledne 27. ledna 1945 do tábora vstoupili vojáci Rudé armády a našli v něm 7 000 vězňů, kteří nebyli schopni přesunu do jiných táborů. Výročí i vzpomínkám přeživších se věnujeme v novém článku v Magazínu Paměti národa.

K Mezinárodnímu dni památky obětí holokaustu jsme i letos připravili divadelní představení. Nese názve Paměť jsme my 2020 a je součástí mezinárodního projektu, v němž se holokaust přibližuje nejmladší generaci prostřednictvím divadla. V Praze ztvární děti a mladí lidé ve věku 12–22 let pod vedením režisérky Tamary Pomoriški příběhy těch, kteří holokaust přežili, zpracované podle vzpomínek z Paměti národa. Spolupracujeme s nizozemskou divadelní skupinou Theater Na de Dam a dalšími partnery (více informací najdete na našem webu).

V loňském roce se představení dvakrát odehrálo na Masarykově nádraží, letošní příběhy oživí prostory Národní knihovny v Praze. Spojuje je téma kniha-příběhy zaznamenané, i ty nevydané. Premiéra bude 27. ledna 2020 v 19 hodin v Národní knihovně v Praze, veřejnost zveme na reprízu ve čtvrtek 30. ledna 2020 v 19 hod. tamtéž.

Vřele děkujeme letošním partnerům projektu:

Theater Na de Dam

Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy

Embassy of the Netherlands in the Czech Republic

Národní knihovna České republiky

Nadační fond obětem holocaustu

Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy

Domov sociální péče Hagibor

 

Divadelní představení Paměť jsme my, 27. 1. 2019 na Masarykově nádraží:

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.