Aktuality

Požádali jsme Radu hl. města Prahy o pronájem Domu pážat na Hradčanech

Nezisková společnost Post Bellum o.p.s. s projektem Paměť národa formálně požádala Radu hl. města Prahy o pronájem Domu pážat na Hradčanech. „Víme, že náš návrh nájmu není vysoký, je nekomerční, navrhujeme 600 tisíc Kč ročně, ale zavazujeme se ke stavebním rekonstrukčním pracím spojených s otevřením objektu pro veřejnost v hodnotě 15 milionů Kč. Provoz samozřejmě budeme hradit my,“ říká Mikuláš Kroupa, zakladatel Paměti národa a ředitel Post Bellum. Společnost Post Bellum by v tomto „kancelářském“ památkově chráněném domu chtěla nejen sídlit a najít zázemí pro skoro sedmdesát stálých spolupracovníků, ale především v přízemí vybudovat projekční expozici tzv. Institut Paměti národa.

 

 

Kdysi dávno Dům pážat sloužil k výchově mladých lidí většinou ze šlechtických rodin k etiketě dvorského života. „My bychom ho rádi otevřeli pro žáky a studenty k občanskému vzdělávaní, k výchově k demokracii. Chceme, aby se Dům pážat stal nejen živým místem setkávání s historií, ale přispíval také k veřejné debatě o vztahu naší minulosti k aktuálnímu dění,“ píše dál Mikuláš Kroupa. Dům pážat není vhodným objektem k modernímu a velkolepému muzeu, které chystá magistrátní Muzeum paměti XX. století, ale ke skromějšímu občanskému projektu, který dokumentuje příběhy, pořádá přednášky, besedy, projekce a který pozve návštěvníky do moderní audiovizuální expozice a pamětníky do natáčecích studií, prostě na prostor spíše skromnější aktivity než je objektová sbírka nebo velké muzeum třeba s tanky a letadly.

„Magistrátnímu Muzeu paměti XX. přejeme úspěch. Nabídli jsme maximální kooperaci, zdarma jako partneři poskytneme licenci k muzejnímu užití audio video záznamů, textů i fotografií Paměti národa. Víme, že vybudovat velkolepé muzeum jako jsou v zahraničí např. POLIN, Yad Vashem, Topografy of Terror, Terror Haza muzeum a další… je běh na dlouhou trať, a jsme na ní s vámi. Nechápejte tedy naší snahu o Dům pážat jako konkurenci, jsme partneři,“ říká ředitel Post Bellum směrem k Radě hl. města Prahy.

Prezentaci k projektu Institut Paměti národa v Praze najdete zde:

Důmpážat_IPN_koncept využití

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.