Aktuality

V roce 2019 děti zachránily vzpomínky více jak sedmi set pamětníků 20. století

Celkem 718 životních osudů pamětníků 20. století letos zaznamenali mladí dokumentaristé ze základních a středních škol z celé České republiky v rámci vzdělávacího projektu Paměti národa s názvem Příběhy našich sousedů. Díky tomu tak i budoucím generacím zůstanou zachovány vzpomínky proslulých i méně známých pamětníků, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století.

Do půlročního projektu Příběhy našich sousedů se jen v roce 2019 zapojilo více jak 112 měst a městských částí a to s třemi tisícovkami žáků a studentů a pěti sty jejich učiteli. To je podle dlouhodobých statistik projektu meziroční nárůst o desítky procent.

„Zástupci radnic, které se na financování jako zřizovatelé škol podílí, si nejspíš začínají uvědomovat, že generace nejstarších pamětníků, kteří na vlastní kůži zažili historické události uplynulého století, rapidně mizí. Pro děti tak je naprosto jedinečné se s nimi potkat a z jejich vzpomínek vytvořit reportáže a jejich příběhy pak vyprávět dál, aby se na tyto osudy nezapomnělo,“ říká vedoucí vzdělávacích projektů neziskové společnosti Post Bellum Magdaléna Benešová.

Podle Benešové je o projekt Příběhy našich sousedů u nás čím dál větší zájem a to i v menších obcích v odlehlých regionech. „To nám pochopitelně dělá radost ještě více, protože vidíme, jak to rozvíjí u žáků i studentů nejen zájem o historii, ale i regionální sounáležitost.“ Děti se v projektu učí, jak vést a zaznamenat rozhovor, jak připravit scénář, reportáž či animovaný film. Navštíví Archiv bezpečnostních složek i rozhlasová studia. „A to vše děti nesmírně rozvíjí, což na každé prezentaci vidíme osobně a potvrzují nám to i pedagogové, kteří půl roku týmy mladých dokumentaristů s naším koordinátorem vedou,“ dodává Benešová.

V rámci projektu Příběhy našich sousedů děti každoročně zazáří se svými příběhy pamětníků ale nejen na slavnostních prezentacích. Některé jejich reportáže se postupně dostanou i k mnohem širšímu publiku a to buď na výstavách či na divadelních festivalech, nebo na vlnách Českého rozhlasu.

 

Pár statistik ke vzdělávacím projektům společnosti Post Bellum

Od roku 2012 se do projektu Příběhy našich sousedů po celé České Republice zapojilo 989 českých škol s více jak 6319 žáky a studenty, kteří pod vedením téměř 1162 učitelů zdokumentovali v 1475 žákovských dokumentaristických týmech téměř patnáct set pamětnických příběhů. Cílem přitom nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů. Výsledné žákovské dokumenty je možné zhlédnout na webu www.pribehynasichsousedu.cz.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.