Aktuality

Dokumentaristou z domova: aktuální projekt propojuje generace

Nová doba s sebou přináší nové příležitosti. Prožíváme zvláštní čas: školy jsou zavřené, okolnosti nás nutí zůstat doma v izolaci, času je zdánlivě mnoho a přitom vlastně málo. O to víc si mnozí učitelé kladou otázku, jak ho právě v této výjimečné době smysluplně využít, na co se se se svými žáky zaměřit. Co třeba jeho část věnovat poznávání rodinných kořenů nebo objevování zajímavých pamětnických příběhů?

Protože věříme, že mezigenerační navazování vztahů je v současné době důležitější než kdy dřív, zveme Vás do projektu Dokumentaristou z domova!

 

O co jde?

Projekt Dokumentaristou z domova je pamětnický projekt pro výuku na dálku pro základní a střední školy, který reaguje aktuální situaci a zaměřuje se na propojení nejmladší a nejstarší generace. Umožňuje dokumentovat příběhy vlastní rodiny nebo vyslechnout vzpomínky pamětníků třeba po telefonu a kreativně je zpracovat.  Skrze vyprávění příběhů z minulosti se mohou žáci se seniory více sblížit, dozvědět se nenásilně něco o moderní historii a zachytit pamětnické příběhy, který by třeba jinak zůstaly zapomenuty. Zapojením do projektu si mladí dokumentaristé osvojí řadu nových znalostí a dovedností a zároveň mohou pomoci prolomit sociální izolaci seniorů a umožnit jim cítit se v současné situaci užiteční.

„Skrze vyprávění životního příběhu se mohou děti s rodiči a prarodiči dostat blíž k sobě, jít v rámci vztahů hlouběji. Je to příležitost se na chvíli zastavit, protože na takový rozhovor normálně nebývá čas. A propojování nejstarší a nejmladší generace prostřednictvím vyprávění velmi dobře funguje. Pozorujeme to už osm let u našeho velkého vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů,“ říká Magdalena Benešová, která vede vzdělávání v Post Bellum.

 

Kde najít pamětníka?

Využijte nabídku, kterou pro žáky a studenty máme: propojíme je s přímo pamětníky, kteří se s nimi rádi přes telefon podělí o svůj životní příběh. Máte-li o kontakt na takového pamětníka zájem, vyplňte prosím objednávkový formulář

 

Jak na to?

Projekt Dokumentaristou z domova má tři verze: pro první stupeň, druhý stupeň a střední školy, které jsou odstupňovány podle věku a náročnosti.

V rámci školního projektu mladší žáci v 5 krocích mapují historii své rodiny a vytváří portrét pamětníka. Na starší žáky čeká 10 kroků, během nichž vyslechnou a nahrají příběh pamětníka (třeba po telefonu), které následně zpracují ve webové aplikaci Sutori nebo vytvoří medailonek pamětníka formou videa. Celým procesem je provede web plný aktivit, pracovních listů a instruktážních videí.

Pro žáky 2. stupně a SŠ je také připraven webinář – individuální on-line konzultace nad dramaturgií zpracovávaného příběhu. Kapacita je omezená, takže s přihlášením není radno váhat. Lze to snadno udělat tady.

 

Autoři nejzajímavěji zpracovaných medailonků budou mít možnost uslyšet svou práci na vlnách ČR v rámci pořadu Příběhy 20. století.

Dokumentujte, natáčejte, vyprávějte s námi!

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.