Aktuality

Paměť národa pomáhá starým lidem, kteří jí vyprávěli příběhy

Nezisková organizace Post Bellum založila právě dnes „Centrum pomoci Paměti národa“, které je určeno pro starší lidi ohrožené v době šířící se virové nákazy. Všechny informace a registraci pro dobrovolníky najdete na webu pomoc.pametnaroda.cz. 

Centrum zajistí bezkontaktním způsobem nákupy, vyzvednutí léků, venčení psů nebo podporu po telefonu. Pomoc nabízí těm, ke kterým má nejblíže: pamětníkům, kteří v rámci dokumentačního projektu Paměť národa vyprávěli svůj životní příběh. Kromě pomoci nabízí Centrum seniorům také možnost být i v současné situaci aktivní. Pamětníci se mohou zapojit do projektu, ve kterém mohou telefonicky sdílet své vzpomínky s mladými lidmi. Centrum se nyní obrací na veřejnost a média s prosbou o pomoc: nabírají se dobrovolníci.

Redaktoři Paměti národa skoro dvacet let navštěvují pamětníky a zaznamenávají jejich vyprávění. Mnozí z těchto starých lidí nasadili své životy na frontách 2. světové války, trpěli v koncentračních táborech nebo komunistických lágrech. V těžkých dobách se rozhodli nasadit pro druhé, bojovali za svobodu. Nyní nastal čas, abychom se postarali my.

Centrum pomoci Paměti národa je určeno pamětníkům, jejichž vzpomínky zaznamenali dokumentaristé v rámci projektu www.pametnaroda.cz. Nabízí pomocnou ruku protinacistickým a protikomunistickým odbojářům, přeživším holokaustu, bývalým politickým vězňům, disidentům. Všem, kteří pro Paměť národa vyprávěli i jejich nejbližším. Tým Centra pomoci Paměti národa nyní pamětníky aktivně kontaktuje telefonicky i poštou. Zároveň je vyzývá, aby se v případě potřeby sami ozvali na telefonní linku: 601 601 156 nebo napsali na e-mail: pomoc@pametnaroda.cz.

Centrum pomoci Paměti národa zřídilo webovou stránku pomoc.pametnaroda.cz. Je určena nejen seniorům, ale především dobrovolníkům, kteří se zde mohou registrovat. Paměť národa nyní vyzývá své příznivce, spolupracovníky, podporovatele, badatele, studenty a širokou veřejnost, aby pomohli. Dobrovolníci musí být ve věku 18 – 60 let, trestně bezúhonní a zdraví.

„Buďme v těchto dnech odpovědní k sobě, ke svým blízkým, ale i k lidem kolem nás. Všichni víme, že nejohroženější skupinou jsou staří lidé. Mnozí z nich mají obavy vycházet. Nedovolme, aby strádali. Teď je to na nás,“ prosí podporovatele Paměti národa Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum.

Centru mohou lidé pomoci i finančně nebo materiálně. Peníze mohou poslat na sbírkový účet: 123‑1557210237/0100, případně online platbou na stránkách pomoc.pametnaroda.cz.  Budou využity především na nákup ochranných pomůcek a desinfekce pro seniory i dobrovolníky (lze poskytnout i materiálně). Peníze budou dále použity na případné překlenutí nedostatku hotovosti.

„Činnost koordinujeme s ostatními organizacemi a úřady měst a obcí. Podstatné je, aby každý pomáhal tam, kde má dosah. Paměť národa se proto zaměřila na lidi, na které máme kontakt a víme, kde žijí. Navíc je dobře známe. Sdíleli s námi své životní vzpomínky,“ říká Jan Polouček, provozní ředitel Post Bellum.

Dobrovolníci projdou on-line školením a budou muset dodržovat pravidla poskytování dobrovolné pomoci. Pokud by poptávka ze strany pamětníků převýšila možnosti dobrovolníků Centra pomoci Paměti národa, budou jejich požadavky vyřizovány ve spolupráci s jinými organizacemi.

Kromě přímé pomoci nabízí Paměť národa seniorům také možnost být i v rámci současné situace aktivní a pomoci nejmladší generaci. V rámci projektu „Vyprávěj příběhy“ mohou svůj životní příběh po telefonu vyprávět některému z žáků či studentů, kteří se do projektu zapojí. Na stránkách projektu najdou učitelé, rodiče i děti návod, jak postupovat.

…………………………………………………………………………………………………………………….

Web: pomoc.pametnaroda.cz

Pro koho je pomoc určena?

Pamětníkům, jejichž vzpomínky zaznamenali dokumentaristé z Post Bellum v rámci projektu www.pametnaroda.cz a účastníkům 2. a 3. odboje.

Jakou pomoc poskytujeme

·       Nákup či zprostředkování nákupu potravin či jiného zboží,

·       vyzvednutí léků či pomoc se zprostředkováním lékařské či psychologické pomoci,

·       pomoc v péči o domácí zvířata (venčení psů),

·       telefonický kontakt (možnost si popovídat).

Jak si říct o pomoc

·       NONSTOP linka pro seniory 601 601 156

·       pomoc@pametnaroda.cz

Jak se zaregistrovat jako dobrovolník

·       Na webu pomoc.pametnaroda.cz

·       dobrovolnici@pametnaroda.cz

·       dotazy:  601 601 916

Kde pomoc poskytujeme

Kdekoliv v České republice. V případě, že pomoc ve Vašem bydlišti nebudeme schopni poskytnout, zajistíme ji ve spolupráci s jinými organizacemi.

Kdo pomoc poskytuje

Dobrovolníci z řad spolupracovníků a podporovatelů projektu Paměť národa. Dobrovolníci jsou lidé starší 18 let, kteří jsou registrováni a poskytli osobní údaje potřebné ke své identifikaci.

Chcete finančně pomoci?

·       Sbírkový účet: 123‑1557210237/0100

·       Online platba: pomoc.pametnaroda.cz

·       Veronika Chvojková, 725 321 412, dary@pametnaroda.cz

Chcete materiálně pomoci?

·      Ochranné pomůcky, desinfekce

·      Jakub Pánek, 736 516 517, produkce@pametnaroda.cz

Sdílet

Klub přátel
Paměti národa

Potěšte své blízké a přispějte na natáčení osudů dalších pamětníků.
Darujte členství v Klubu přátel Paměti národa.
Objednat

Totální nasazení,
komiksová kniha

Tři komiksové příběhy podle skutečných událostí.
Tři ženy, jejichž životy spojil nacistický pracovní lágr.
Koupit knihu

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.