Aktuality

Paměť národa pátrá po dětech zachráněných po válce z Údolí smrti

Paměť národa se snaží zdokumentovat výjimečný příběh „českého Nicholase Wintona“. Drama se odehrálo po 2. světové válce. Pětačtyřiceti dětem ve zbídačeném stavu pomohly v létě 1946 z tzv. Údolí smrti dvě české studentky učitelství. Květoslava Bartoňová (tehdy Axmannová) a Věra Kristková. Zachránily děti ze dvou východoslovenských obcí zničených při bitvě o Dukelský průsmyk, mnohé z dětí byly sirotky. Studentky Květa a Věra se o ně příkladně postaraly.

Případ není osud znám ani historikům, kteří se tímto obdobím zabývají. Obě dívky o celé události pomlčely. „Děti pocházely z obcí Vyšná a Nižná Písaná, které bojující armády zcela zničily,“ říká Markéta Reszczyńská ze společnosti Post Bellum, jež spravuje sbírku Paměti národa. „Některé z nich přišly o celé rodiny. Přesun dětí ze zpustošených vesnic do Olomouce zachránil pravděpodobně nejednomu z nich život. Osm osiřelých dětí zůstalo na Olomoucku, zbylé se po roce vrátily na Slovensko.“

Paměť národa chce příběh dětí z Údolí smrti zmapovat. Uvítá proto jakékoliv informace od jejich potomků, známých nebo od nich samých. Pomozte nám je najít! Dětem z roku 1946 je nyní mezi 80 a 90 lety. Pokud je někdo zná, může se ozvat na info@postbellum.cz nebo na telefon 725 934 604. Dokumentaristé také dosud marně pátrají i po osudu druhé studentky Věry Kristkové.

Paměť národa představuje jednu z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Veřejnosti je přístupná online od roku 2008 jako databáze pamětníků, přímých svědků událostí 20. století, kteří zažili nacismus a komunismus. Příběhy pamětníků ukazují, jak tyto totalitní režimy ovlivňovaly životy jednotlivců.

FOTO: z archívu Květoslavy Bartoňové – fotografie sirotků před zničeným domem v obci Vyšná Písaná

Sdílet

Klub přátel
Paměti národa

Potěšte své blízké a přispějte na natáčení osudů dalších pamětníků.
Darujte členství v Klubu přátel Paměti národa.
Objednat

Totální nasazení,
komiksová kniha

Tři komiksové příběhy podle skutečných událostí.
Tři ženy, jejichž životy spojil nacistický pracovní lágr.
Koupit knihu

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.