Aktuality

Paměť národa pátrá po dětech zachráněných po válce z Údolí smrti

Paměť národa se snaží zdokumentovat výjimečný příběh „českého Nicholase Wintona“. Drama se odehrálo po 2. světové válce. Pětačtyřiceti dětem ve zbídačeném stavu pomohly v létě 1946 z tzv. Údolí smrti dvě české studentky učitelství. Květoslava Bartoňová (tehdy Axmannová) a Věra Kristková. Zachránily děti ze dvou východoslovenských obcí zničených při bitvě o Dukelský průsmyk, mnohé z dětí byly sirotky. Studentky Květa a Věra se o ně příkladně postaraly.

Případ není osud znám ani historikům, kteří se tímto obdobím zabývají. Obě dívky o celé události pomlčely. „Děti pocházely z obcí Vyšná a Nižná Písaná, které bojující armády zcela zničily,“ říká Markéta Reszczyńská ze společnosti Post Bellum, jež spravuje sbírku Paměti národa. „Některé z nich přišly o celé rodiny. Přesun dětí ze zpustošených vesnic do Olomouce zachránil pravděpodobně nejednomu z nich život. Osm osiřelých dětí zůstalo na Olomoucku, zbylé se po roce vrátily na Slovensko.“

Paměť národa chce příběh dětí z Údolí smrti zmapovat. Uvítá proto jakékoliv informace od jejich potomků, známých nebo od nich samých. Pomozte nám je najít! Dětem z roku 1946 je nyní mezi 80 a 90 lety. Pokud je někdo zná, může se ozvat na info@postbellum.cz nebo na telefon 725 934 604. Dokumentaristé také dosud marně pátrají i po osudu druhé studentky Věry Kristkové.

Paměť národa představuje jednu z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Veřejnosti je přístupná online od roku 2008 jako databáze pamětníků, přímých svědků událostí 20. století, kteří zažili nacismus a komunismus. Příběhy pamětníků ukazují, jak tyto totalitní režimy ovlivňovaly životy jednotlivců.

FOTO: z archívu Květoslavy Bartoňové – fotografie sirotků před zničeným domem v obci Vyšná Písaná

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.