Aktuality

Strhující příběhy z konce války ožívají na webu 1945.pametnaroda.cz

Vzpomínky pamětníků na konec druhé světové války jsou nově na speciální webové stránce 1945.pametnaroda.cz. Pětasedmdesát let staré příběhy tam umístila obecně prospěšná organizace Post Bellum. Využila svou rozsáhlou sbírku Paměť národa a vybrala z ní nejen vyprávění přímých účastníků války, ale také audio-klipy, krátké filmy a on-line expozice.

„Web 1945.pametnaroda.cz shrnuje to nejlepší z Paměti národa především o konci druhé světové války,“ řekl Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum a zakladatel Paměti národa. „Původně jsme chtěli konec války připomenout v ulicích na venkovních výstavách, ale kvůli nouzovému stavu jsme museli plány narychlo změnit.“

Mikuláš Kroupa doporučuje na webu 1945.pametnaroda.cz krátký film Sousedi, který vypráví příběh Rudolfa Bělohoubka, na konci války patnáctiletého kluka z jedné české vesnice. „Zavraždili mu rodiče před jeho zraky. Znal jména vrahů, a přesto se nepomstil,“ dodal Mikuláš Kroupa. „Dojímají mě rovněž ohromně silné strhující příběhy dětí, které přežily koncentrační tábory. Dnes jsou z nich profesoři, hudebníci, učitelé, cestovatelé, prostě zajímaví lidé.“

Speciál k 75. výročí konce války je určen pro nejširší veřejnost, využít ho však mohou také učitelé a žáci – krátký film Sousedi doplňují pracovní listy pro výuku.

„Web poskytuje během pandemie koronaviru unikátní příležitost učitelům, aby mohli žáky vyučovat na dálku,“ upozorňuje vedoucí vzdělávání Post Bellum Magdalena Benešová. „Jednotlivé příběhy mohou studenti uspořádávat do myšlenkových map, což jim dá příležitost uvědomit si, jak mnohovrstevnaté téma je osvobození v roce 1945. Své zpracování mohou srovnávat s dalšími zdroji dostupnými na internetu. Učitel navíc může využít připravené pracovní listy k animovanému filmu Sousedi. Jsou ke stažení na 1945.pametnaroda.cz. Věříme, že práce s webem bude bavit studenty i učitele.“

Speciální webová stránka nabídne v období mezi 8. a 15. květnem také sérii článků o méně známých kapitolách osvobození Československa. Patří mezi ně pozapomenuté hrdinství volyňských Čechů, bez nichž by nevznikl v SSSR samostatný československý armádní sbor. Post Bellum nezapomnělo ani na zatýkání Rusů, kteří našli v době první republiku v Československu útočiště před bolševickým terorem a po osvobození je odvlekli ilegálně do gulagů agenti sovětské kontrarozvědky. Web nabídne příběh o záchraně vzácných koní Američany z hřebčína v Hostouni, popíše ozdravné pobyty na zámcích kolem Prahy pro židovské a později i německé děti organizované Přemyslem Pittrem. Nevyhne se ani násilí, jemuž čelili po válce nevinní Němci. Seriál nazvaný Zamlčované osvobození připravuje Paměť národa ve spolupráci se serverem Aktuálně.cz.

Mezi krátkými filmy představí speciální web krátké dokumenty ze série „Jsme s Vámi“. Dokumentaristům Paměti národa se je podařilo s pamětníky konce války natočit i v době nouzového stavu.

„Nahrávky pamětníků jsme pořídili bezkontaktně,“ vysvětluje Viktor Portel, režisér a vedoucí dokumentačního oddělení Paměti národa. „S pamětníky nyní mluvíme pomocí tabletů. Rozhovory natáčíme na kamery skryté v desinfikovaných boxech. Pamětníkům je předáváme mezi dveřmi. Odnášejí si je domů, podle našich instrukcí z tabletu je umisťují na stůl a na dálku vedou rozhovor s našimi nejzkušenějšími dokumentaristy.“

Šéf dokumentaristů vysvětluje, proč Paměť národa v natáčení pokračuje i v současné situaci: „Naši pamětníci jsou často ve fyzické a také duševní izolaci a přitom toho mají k současné situaci tolik co říci. Jejich příběhy v sobě totiž nesou velký kladný náboj. Ukazují, že se v minulosti odehrávaly horší krize než pandemie, kterou zažíváme, a že i v nich byl prostor pro hrdinství, laskavost a pomoc.“

Videa „Jsme s vámi“ jsou kromě nového webu publikovaná i na Youtube kanále Paměti národa.

Webový speciál představí i úplně novou komiksovou knihu Roll Out the Barrels, která přináší jedenáct vzpomínek na konec války v západních Čechách, jak je zachytili studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity díky podpoře Velvyslanectví USA v Praze.

Dne 8. května 1945 se na stránce objeví první online expozice Paměti národa na Google Arts & Culture, jehož se Post Bellum stalo ještě před nouzovým stavem partnerskou organizací. Tato platforma je domovem miliónů artefaktů a uměleckých děl, od pravěku až po současnost, kterými do databáze přispívají galerie, muzea a kulturní instituce po celém světě. Partnerství s Google Arts & Culture umožní organizaci Post Bellum zpřístupnit poutavou formou příběhy Paměti národa v prostředí internetu.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.