Aktuality

Zahajujeme dvě nové výstavy: Z totality do totality a Osvobození bez svobody

Paměť národa Východní Čechy připravila dvě putovní výstavy s příběhy pamětníků, do jejichž života zasáhly totality 20. století. Výstavy můžete navštívit od května do prosince na náměstích a veřejných prostranstvích v městech Pardubického a Královéhradeckého kraje. Vybrané příběhy spojuje odpor proti totalitnímu režimu a také jsou svázány s místy, kde bude výstava instalována.

Na výstavě Z totality do totality v Královéhradeckého kraji najdete příběhy disidentů a účastníků třetího odboje Hany Jüptnerové a Karly Charvátové. Perzekvovaných sportovců Pavla Zemana a Josefa Wolfa, či Hany Kleinerové, jednoho z Wintonových dětí nebo druhoválečného hrdiny Jana Plovajka a další.

 

 

 

Výstava Osvobození bez svobody v Pardubickém kraji vypráví o politických vězních Ladislavu Bartůňkovi a Jaroslavu Vomočilovi, o veteránce Jarmile Halbrštátové. Na výstavních panelech najdete také vzpomínky Richarda Husche z židovsko-německé rodiny, Anny Vašátkové nuceně vystěhované z rodného statku a dalších pamětníků, kteří vyprávěli svůj příběh pro Paměť národa.

 

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.