Aktuality

Centrum pomoci Paměti národa pokračuje dál

Centrum pomoci Paměti národa funguje od 19. března a je ohromné, co se za tu dobu stalo. Kontaktovali jsme přes 5000 tisíc pamětníků dopisy i e-maily, s 2972 tisíci jsme mluvili po telefonu a 227 z nich využilo naši pomoc. 59 z nich pomáháme pravidelně.

Můžeme říct, že jsme zvládli první velký úkol – pomoci pamětníkům v době akutní pandemie. Nyní se Centrum pomoci rozvíjí dál a stává se trvalou součástí aktivit Paměti národa. Budeme velice rádi, když u toho budete s námi. Centru pomoci Paměti národa chce v první řadě vytvořit v krajských městech mezigenerační kluby. Během tisíců hodin, které jsme strávili s pamětníky při rozhovorech po telefonu, se ukázalo, že často potřebují jednoduchou věc – nebýt sami. Mít možnost si s někým popovídat o tom, co prožili a co prožívají dnes. V mezigeneračních klubech se proto budou moci pamětníci setkávat nejen mezi s sebou, ale také s lidmi, kteří k nim mají názorově blízko nebo s mladší generací. Součástí bude zajímavý program a také budeme vytvářet příležitosti, kdy se budou moci setkávat se členy Klubu přátel Paměti národa.

Činnost centra je založena na dobrovolné práci a celkem se nám přihlásilo přes 500 dobrovolníků. Rukou připravených pomoci tak bylo výrazně více než těch, kteří pomoc potřebovali, proto jsme jejich nabídky nemohli v mnoha případech ani využít. Dobrovolníci doručovali pamětníkům ochranné pomůcky, nákupy nebo vyzvedávali léky, ale také s nimi mluvili po telefonu. Velkou solidaritu vyjádřili lidé i finančními dary na účet Centra pomoci. Tyto prostředky udržely centrum v chodu nejen v době nouzového stavu, ale udrží ho i v dalším měsících.

Společně s našimi dobrovolníky budeme samozřejmě pokračovat  v tom, co děláme už teď. Budeme pomáhat pamětníkům v jejich každodenních potřebách či v problémových situacích. Také budeme pracovat na tom, aby lidé perzekvovaní v období komunismu, kteří kvůli tomu mají v současnosti často nízké důchody, měli zajištěné stejné podmínky, jako bývalí prominenti. Pomůžeme jim prožít důstojné stáří.

 

 

Centrum pomoci je určeno pamětníkům, jejichž vzpomínky zaznamenali dokumentaristé v rámci projektu www.pametnaroda.cz. Nabízí pomocnou ruku protinacistickým a protikomunistickým odbojářům, přeživším holokaustu, bývalým politickým vězňům, disidentům. Všem, kteří pro Paměť národa vyprávěli svůj příběh a jejich nejbližším.

 

Sdílet

Klub přátel
Paměti národa

Potěšte své blízké a přispějte na natáčení osudů dalších pamětníků.
Darujte členství v Klubu přátel Paměti národa.
Objednat

Totální nasazení,
komiksová kniha

Tři komiksové příběhy podle skutečných událostí.
Tři ženy, jejichž životy spojil nacistický pracovní lágr.
Koupit knihu

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.