Aktuality

Výstava Není noci tak tmavé odhaluje příběh rodiny Welsovy

Z důvodu vládních opatření je Winternitzova vila do 26. 10. pro návštěvníky uzavřena.

Winternitzova vila v Praze do 29. listopadu 2020 hostí výstavu Není noci tak tmavé, která návštěvníky seznámí s příběhem rodiny prvorepublikového architekta Rudolfa Welse. Ten začíná seznámením jeho rodičů v 19. století a končí na konci 20. století ve Velké Británii, kde se o osudu svých předků dozvěděli potomci Rudolfa Welse díky rodinnému archivu.

Před transportem do Terezína si Welsovi uschovali u přátel krabici obsahující rodinné paměti, dopisy, fotografie, kresby a další dokumenty. Konce války se dožil jen jediný člen rodiny Tomáš Wels, který bojoval v řadách britského Královského letectva a který si po válce krabici vyzvedl. Uložil ji do skříně a o životě v Československu nikdy nevyprávěl. Jeho děti tak příběh rodiny rekonstruovaly až po jeho smrti právě z obsahu onoho rodinného archivu.

Nyní se s pohnutou historií rodiny může seznámit i veřejnost, a to v symbolickém prostoru Winternitzovy vily navržené Adolfem Loosem, s nímž Rudolf Wels spolupracoval. Výstava bude zpřístupněna do 29. listopadu vždy v otevírací dny Winternitzovy vily od neděle do středy odpoledne.

Autorem výstavy je David Vaughan, britský novinář a spisovatel žijící od roku 1991 v Praze, který se zapojil do pátrání a pomohl Welsovým zjistit podrobnosti o životě rodiny v Rakousku-Uhersku, nově vzniklém Československu a v době druhé světové války. O rodině Welsových se dozvěděl v roce 2011 z pamětí rodiny U Bernatů, které překládal pro Welsovi do angličtiny jeho známý Gerrald Turner, a seznámil ho s vnukem Rudolfa Welse Colinem.

Příběh Colina Welse, který po letech objevil historii vlastní rodiny, mě hodně zaujal. Dvakrát jsem ho navštívil v Oxfordu, kde jsem měl možnost nahlédnout do rodinného archivu, který se léta ukrýval v krabici. Obsahoval rodinné paměti U Bernatů a Sancta Familia, které mě inspirovaly už v roce 2014 k napsání prvního hrubého scénáře výstavy,“ vysvětluje začátek svého zájmu o rodinu Welsovu David Vaughan.

Obecně prospěšná společnost Post Bellum se stala partnerem výstavy Není noci tam tmavé, ačkoli příběh rodiny Welsovy nevychází ze sbírky Paměť národa, kterou Post Bellum spravuje a z níž obvykle čerpá pro své výstavy. „Je ale přesně o tom, o co se snaží Paměť národa – připomínat příběhy, na který se mohlo nebo mělo zapomenout,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel organizace Post Bellum.

Výstava bude uvedena v symbolickém prostoru Winternitzovy vily v Praze navržené architektem Adolfem Loosem, s nímž spolupracoval Rudolf Wels. Místo odkazuje také na tragédii holocaustu, která spojuje rodiny Welsových a Winternitzových.

Výstavu graficky připravilo studio Colmo díky podpoře Česko-německého fondu budoucnosti, Velvyslanectví USA v Praze, Chapman Taylor s.r.o., Velvyslanectví SRN v Praze, odboru kultury Prahy 5, Spolku Adalberta Stiftera (Mnichov) a Ara Kolín.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.