Aktuality

Podporujeme vězněného historika Jurije Dmitrijeva a navrhujeme tohoto politického vězně na Nobelovu cenu za mír

Jsme otřeseni rozhodnutím odvolacího soudu v Petrozavodsku na severozápadě Ruska, který zpřísnil trest historikovi Juriji Dmitrijevovi na 13 let trestanecké kolonie se zpřísněným režimem. Nesmírně si práce tohoto odborníka vážíme. Patří k těm nemnoha dosud nezastrašeným historikům, kteří navzdory „putinovskému“ režimu dál odhalovali temné chvíle ruské historie a místa spjatá s komunistickými zločiny v době Sovětského svazu.

Ponižující obvinění z kriminálních činů považujeme za absurdní, vyvrácené už předchozími soudy, které má za cíl zničit pověst a dílo tohoto váženého a bezúhonného člověka. Stejně jako ruské nevládní sdružení Memorial považujeme pana Jurije Dmitrijeva za politického vězně v Rusku. Děkujeme za postoj českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka, který rozhodnutí soudu označil za skandální. Od politiků a osobností naší společnosti bohužel příliš neslyšíme slova podpory Jurije Dimitrijeva.

Jurij Dmitrijev v březnu 2018. Foto: Olga Nosenko

Prosíme je a žádáme, nemlčme k takovému utrpení, nespravedlnosti, zastaňme se tohoto ruského historika. Kdysi i v Československu političtí vězni či pronásledovaní disidenti dehonestovaní obviňováním z údajných kriminálních zločinů potřebovali mezinárodní zastání, které se jim dostávalo i z nejvyšších míst západní demokracie. Je naší povinností zastat se těch, na kterých je pácháno takové bezpráví.

My, organizace Post Bellum (projekt Paměť národa), Gulag.cz, česká pobočka Memorialu, PolitičtíVězni.cz vyjadřujeme podporu Juriji Dmitrijevovi! Jeho mnohaletá práce, během níž vybudoval důstojný památník na místech masových poprav tisíců lidí mnoha národností včetně Čechů, přispívá nejen k poznání temné sovětské minulosti, ale i k vyrovnání a smíření mezi národy. I proto navrhujeme Jurije Dimitrieva na Nobelovu cenu míru.

Vítáme kohokoliv, kdo toto naše přesvědčení sdílí. Děkujeme.

Podrobný popis případu Jurije Dmitrijeva

Kontaktní osoba: Štěpán Černoušek, 725 787 527, stepan.cernousek@gmail.com

Pomník Sandarmoh s nápisem Lidé, nezabíjejte jeden druhého, který byl na místě popravy 1 111 vězňů gulagu na Soloveckých ostrovech odhalen v roce 1997 díky historikovi Juriji Dmitrijevovi. Foto: Alexander Solo
Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.