Aktuality

Ceny Paměti národa budou bez hostů i laureátů

Letošní jedenácté Ceny Paměti národa se 17. listopadu odehrají bez hostů, laureátů i studentského orchestru. V Národním divadle vystoupí pouze moderátor Martin Veselovský a několik hudebníků, například Jitka Čvančarová, zpěváci ze skupiny Skety. Unikátní bude provedení Modlitby pro Martu. Nastudovali jí mladí hudebníci a nahráli on-line. Večer vysílá v živém přenosu od 20 hodin Česká televize, Český rozhlas Plus a Rozhlas a televize Slovenska RTVS.

Cenu letos obdrží pět osobností z České a Slovenské republiky. Oceněná Alžběta Vargová zapisovala s otcem za války jména popravených nacisty. Ve čtrnácti letech s bratrem pomohli utéct židovskému vězni z blízkého koncentračního tábora. Jarmila Weinbergerová, lékařka z pražské židovské rodiny v Terezíně zachraňovala životy vězňů jako zdravotní sestra na marodce, v Osvětimi se v takzvaném rodinném táboře starala jako vychovatelka o malé děti. Leonidu Dohovičovi bylo jen čtrnáct let, když ho sovětská justice odsoudila na deset let do gulagu. S bojem proti komunistickému režimu nepřestal ani ve vězení. Hana Truncová po únoru 1948 spolupracovala s převaděčem a pomohla několika lidem přes hranice, za to strávila přes 8 let za mřížemi. Jedno ocenění bude uděleno výjimečně in memorial, a to Květoslavě Bartoňové, která se svou spolužačkou zachránila 45 dětí ze slovenského Údolí smrti. Více informací o laureátech je uvedeno na www.cenypametinaroda.cz/laureati/.

„Osobnosti, které představíme, vám vyrazí dech. Nejen tím, jak se v dramatických chvílích svého života zachovaly, ale jací jsou lidé. Skromní, veselí, laskaví, těžké chvíle izolace v době koronaviru komentují lapidárně: bylo hůř, seberte se a chovejte se statečně,“ představuje letošní laureáty Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum a zakladatel sbírky Paměť národa.

Ceny Paměti národa uděluje Post Bellum už od roku 2010 lidem, kteří vyprávěli svůj příběh pro sbírku Paměť národa a kteří „ve svém životě prokázali, že čest, svoboda i lidská důstojnost nejsou prázdná slova“, charakterizují organizátoři Cenu Paměti národa. Laureáty volí on-line pětitisícové společenství lidí – historici, spolupracovníci a podporovatelé z Klubu přátel Paměti národa. V minulosti si Cenu Paměti národa převzali váleční veteráni, političtí vězni, odbojáři, přeživší holocaustu, perzekvovaní spisovatelé či představitelé undergroundu, příslušníci církví a mnozí další.

Post Bellum, organizátor Cen Paměti národa, ten den také zveřejní na platformě Google Arts and Culture interaktivní online výstavu o studentských protestech v listopadu 1939 a 1989. Během cen Paměti národa odstartuje i jedinečná online aukce uměleckých děl ve prospěch Paměti národa. Svá díla věnovali přední autoři napříč generacemi, např. Tomáš Císařovský, Jiří Suzanský, Krištof Kintera a další.

 

……………………………………………………………………………………………………………………….

Děkujeme partnerům v roce 2020

Generálním partnerům

Jan Dobrovský a Petr Pudil

 

Hlavním partnerům

Carollinum a Hlavní město Praha

 

Partneři 

Národní pokladnice
Dagmar a Ivan Havlovi
Radana a Jiří Waldovi
Národní divadlo

Eat Perfect by Filip Sajler
Česká podnikatelská pojišťovna
AV Media
Ochranný svaz autorský

 

Mediálním partnerům
Český rozhlas Plus
Reportér
Forum24
O2
agentura OAK

Radio 1

 

V tomto roce nás nejvíce podpořili:

MONETA Money Bank

Nadace Tipsport
Nadace Blíž k sobě
PATRIA FINANCE
FINEP
Nadace JABLOTRON
Nadace ČEZ
Botanicus – Dana Hradecká
Vasil Bobela
Jiří Barteček
Erich Čomor
Vysoká škola ekonomie a managementu
Ivana Janečková
Klub přátel a Kolegium Paměti národa

 

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.