Aktuality

Uvedení krátkého filmu Paměť jsme my 2021: Po válce

Již potřetí připomínáme v Praze Mezinárodní den památky obětí holokaustu divadelním představením, jehož premiéra spadá vždy na 27. leden a odehrává se současně v několika evropských městech. Vzhledem k pandemii bude letos premiéra samotného divadla posunuta. Tentokrát ale vznikl navíc krátký film, který můžete zhlédnout od 27. 1. 2021 na kanálu Youtube Paměti národa.

Kvůli technickým problémům začne premiéra dokumentu na Mezinárodního den památky obětí holokaustu místo plánovaných 19 hodin až po 21 hodině. Omlouvám se. 

Pod vedením divadelní režisérky Tamary Pomoriški se sešli herci dalšího ročníku projektu Paměť jsme my a připravili inscenaci, která reflektuje vzpomínky na druhou světovou válku a období těsně po jejím skončení. Od samého počátku provázela účastníky kamera, a vznikl tak krátký film, který dokumentuje zrod divadelního představení, včetně setkání s pamětníky, které je pro mladé lidi silným zážitkem a na jehož základě vzniká scénář představení. Představí práci s mladými herci na přípravách divadelního představení i krátké úryvky ze samotné inscenace. Film vznikl pod vedením dokumentaristy Zdeňka Chaloupky.

Tématem Paměť jsme my 2021 je období těsně po konci války. Co bylo dál? Jak se lidé s válečnou zkušeností opět zařadili do běžného života? A co jejich potomci a transgenerační přenos? Svůj příběh sdílela akademická malířka Helga Hošková-Weissová, novinářka a signatářka Charty 77 Helena Klímová, psychoterapeutka pražské Židovské obce Zuzana Peterová, která se věnuje mj. práci s migranty, psychoterapeutka Věra Roubalová a Jiří Pitín, který přežil vyhlazení obce Lidice, protože byl v té době sedmitýdenní kojenec. I letos přizvala režisérka k přípravě představení další divadelní profesionály, scénografa a pedagoga DAMU Tomáše Žižku a choreografku Leu Švejdovou z Duncan Centre. Jedenáct mladých herců ve věku 16–21 let nyní čeká, až podmínky dovolí divadelní dílo dokončit a natočit záznam představení.

Režie: Tamara Pomoriški

Kamera, střih: Zdeněk Chaloupka

Na tomto projektu Divadlo Paměti národa spolupracujeme s nizozemskou divadelní skupinou Theater Na de Dam. Záznam představení vzniká s podporou Ministerstva kultury ČR, Velvyslanectví Nizozemského království, Mezinárodního visegrádského fondu a Nadačního fondu obětem holokaustu. Za poskytnutí prostor ke zkoušení děkujeme byznysovému a vzdělávacímu centru Sněmovní 7 a Radaně a Jiřímu Waldovým za prostory ve Španělské 10.

 

 

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.