Aktuality

Gymnázium Paměti národa otevírá. Zaměří se na dějepis, výchovu k demokracii, mediální výchovu a jazyky 

Praha, 8.února 2021 – Čtyřleté všeobecné Gymnázium Paměti národa právě přijímá přihlášky do prvního ročníku, který zahájí v září 2021. Školu zaměřenou zejména na moderní dějiny, občanskou a mediální výchovu, praktickou novinařinu, cizí jazyky a další humanitní předměty podporuje více než dvacítka osobností veřejného života a odborníci z oblasti pedagogiky. 

V expertní radě školy zasednou například filozofové Jan Sokol a Daniel Kroupa, předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová, matematička a vysokoškolská pedagožka Kateřina Trlifajová, katoličtí kněží a pedagogové Tomáš Halík a Jan Orko Vácha, historici Oldřich Tůma, Jan Stříbrný a Jiří Kocián, senátor a bývalý ředitel gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička, psychoterapeutka a bývalá disidentka Věra Roubalová Kostlánová, pedagog a skaut Jiří Zajíc, novinář Jindřich Šídlo a další.

“Gymnázium Paměti národa vybaví své studenty nejen vědomostmi, ale také dovednosti a sebevědomými občanskými postoji. Nabídneme špičkové všeobecné vzdělání i z přírodních, matematických oborů, a cizích jazyků, ale přece jen důraz položíme na humanitní předměty. Zaměříme se na studium historie 20. století, ke kterému přistoupíme více badatelsky, projektově. Propojíme historii, občanské vzdělávání a novinářské obory, a to nejen teoreticky. Je samozřejmé, že využijeme jedinečné skoro desetileté zkušenosti ze vzdělávacího programu Příběhy našich sousedů, projektu Paměť národa a Příběhů 20. století,” vysvětluje Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum.

„Navzdory řadě kvalitních gymnázií u nás, je velmi vzácné, že by se studenti v nich rozvíjeli skutečně podle Komenského přání: „Kterak učinit, aby člověk znal dobré, chtěl dobré a činil dobré, a to, i když se nikdo nedívá?“ A jsem přesvědčen na základě zkušeností s Post Bellum, že Gymnázium Paměti národa to dokáže, “ říká skaut a vynikající pedagog Jiří Zajíc, člen expertní rady nově vznikající školy.

Škola bude sídlit v Praze, kapacita prvního ročníku je 30 studentů a školné pro školní rok 2021/2022 činí 7000,- korun měsíčně. Současně vzniká nadační fond, který by v budoucnu umožnil hradit školné či jeho část nadaným studentům, kteří by na Gymnáziu Paměti národa nemohli studovat z finančních důvodů.

Uchazečům o studium představí školu její vedení na on-line dni otevřených dveří, který se uskuteční v úterý 16. února od 17:30. Zájemci o účast mohou vyplnit kontaktní formulář na webových stránkách gymnazium.pametnaroda.cz a návod, jak se ke dni otevřených dveří připojit, dostanou e-mailem.

Zřizovatel školy, Gymnázium Paměti národa, s.r.o., je dceřinou společností neziskové organizace Post Bellum s dvacetiletou tradicí. Gymnázium zúročí skoro deset let intenzivní praxe a zkušeností Post Bellum ve vzdělávacích projektech a programech.  Ty se soustředí zejména na podporu nových přístupů, projektové výuky a zážitkové pedagogiky v oblasti moderních dějin a společenských věd. Největším vzdělávacím projektem jsou Příběhy našich sousedů, do kterých se od roku 2012 po celé České republice zapojila tisícovka škol se 7500 žáky a studenty, kteří pod vedením 1409 učitelů zdokumentovali téměř osmnáct set pamětnických příběhů. Od roku 2016 prošlo zážitkovými workshopy a kinopříběhy přes 22 000 žáků z celé České republiky. V Síti škol Paměti národa, která propojuje učitele dějepisu a společenských věd napříč školami, je již zapojeno přes 200 pedagogů.

 

Expertní rada školy

Pavel Bratinka podnikatel, bývalý disident, bývalý ministr bez portfeje
Tomáš Halík kněz a bývalý disident
Tomáš Holub biskup Plzeňské diecéze
Michal Klíma správní rada Česko-německého fondu budoucnosti
Jiří Kocian historik, profesor, Ústav pro soudobé dějiny
Daniel Kroupa bývalý disident, člen dozorčí rady Post Bellum
Vít Makarius advokát, člen správní rady Post Bellum
Petra Mazancová předsedkyně Učitelské platformy
Sylvie Pýchová ředitelka Stálé konference asociací ve vzdělávání
Věra Roubalová – Kostlánová bývalá disidentka, psychoterapeutka
Jiří Růžička senátor, bývalý ředitel Gymnázia Jana Keplera
Radek Schovánek Centrum pro dokumentaci totalitních režimů
Jan Sokol filosof, profesor, vysokoškolský pedagog
Jan Stříbrný historik, bývalý viceprezident České křesťanské akademie
Jindřich Šídlo novinář
Martin Štoudek zástupce ředitele Gymnázia Česká v Českých Budějovicích
Kateřina Trlifajová matematička, vysokoškolská pedagožka
Oldřich Tůma historik, bývalý ředitel Ústavu soudobých dějin AV ČR
Petr Uherka ředitel Vyšší odborné školy publicistiky
Marek Vácha kněz, biolog
Jiří a Radana Waldovi nakladatelé, filantropové
Jiří Zajíc skaut, pedagog
Magdalena Benešová vedoucí vzdělávacích programů Post Bellum
Jan Dobrovský předseda Kolegia Paměti národa
Mikuláš Kroupa ředitel a zakladatel Paměti národa
Martin Kroupa správní rada Post Bellum
Andrej Novik expert na vzdělávání Post Bellum
Jan Polouček správní rada Post Bellum
Věra Převrátilová člen dozorčí rady Post Bellum
Petr Pudil člen dozorčí rady Post Bellum
Michal Šmíd historik ÚSTR, šéfredaktor Paměti národa

gymnazium.pametnaroda.cz

 

Kontakt pro média:

Michaela Szkála

e-mail: michaela.szkala@postbellum.cz, Tel: 603 841 422

Jana Hanslíková

e-mail: jana.hanslikova@postbellum.cz, Tel.: 777 578 926

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.