Aktuality

Umělci v izolaci zažívají pocit dejà vu

Generace umělců, která žila a tvořila v době železné opony a cenzury, dnes zažívá pocit dejà vu. Aktuální situace a omezení jsou samozřejmě zcela nesrovnatelné s životem před rokem 1989 v Československu a důvody izolace jsou zcela jiné, přesto je možné vidět jisté paralely: dnes se opět tvoří takzvaně do šuplíku, nelze vystavovat, omezená je možnost přímé interakce s kolegy, diváky a se světovou scénou.

Právě na fenomén výtvarné tvorby v izolaci se zaměřuje nový cyklus krátkých dokumentárních filmů s názvem Umění v izolaci.  Vícedílný pořad připravují společně Kunsthalle Praha a Post Bellum, které čerpá z rozhovorů natočených pro sbírku Paměť národa. Osudy umělců v době nesvobody mapuje už přes pět let a dosud jich zaznamenala přes pět desítek.

Cyklus sleduje, jakým způsobem se umělci vyrovnávali s omezeními tvorby v době komunistického režimu. Jejich zkušenost z doby normalizace nabízí odpovědi i na aktuální otázky: Kde v době omezení hledat inspiraci, jak svobodně tvořit, jak komunikovat s okolím?

Pořad budou moci diváci sledovat od 17. února 2021 každý měsíc na webových stránkách a sociálních sítích Kunsthalle Praha a Paměti národa. Celý cyklus najdou také na kanále Paměti národa na internetové televizi Seznam.

„První díl se věnuje Františku Skálovi, který popisuje, jak největší svobodu a pocit štěstí zažil ještě v době totality, když se začal věnovat volné tvorbě,“ představuje cyklus Kristýna Bardová tisková mluvčí Post Bellum. „Stanislav Kolíbal, který patřil k neoficiální scéně, mluví v cyklu o překážkách jako o něčem,  co pro umělce není nutně hrozbou. Celkově tak mají dokumenty vyznívat spíš pozitivně a inspirativně v tom, že umělci v minulosti čelili větším omezením než dnes. Přesto vznikala skvělá díla,“ dodává Bardová.

Cyklus dále představí příběhy, které se skrývají například za díly Květy Pacovské, Kurta Gebauera, Inge Koskové, Tomáše Císařovského, Václava Stratila a dalších.

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.