Aktuality

Maxima Velčovského se studenty inspirovala Paměť národa, teď pro ni draží svá díla

V neděli 11. dubna se uskuteční dobročinná dražba v Aukčním domě Sýpka, kde se budou dražit díla pro nově vznikající Institut Paměti národa Brno. Zájemci si mohou pořídit skleněné soupravy Sommelier od Maxima Velčovského, vázu Milana Pekaře a další umělecké objekty jejich studentů odkazující na život v Sudetech, máničky, vietnamské přistěhovalce v Československu nebo českou kreativitu a zarputilost v dobách nesvobody.

Prohlídka dražebních uměleckých projektů se koná v Galerii U Betlémské kaple podle platných hygienických opatření, a to od 2. do 10. dubna. Dražby je možné se také zúčastnit online, a to na platformě livebid.cz.

 

Zájemci mohou získat díla Maxima Velčovského, Milana Pekaře a jejich studentů z Ateliéru keramiky a porcelánu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. “ Naše spolupráce měla doufám přínos pro obě strany. Studenti často rozkrývali malé dějiny své rodiny a mohli se tak dozvědět zajímavé příběhy, které někdy mohou zapadnout, protože v životě člověk tyto zpovědi neustále odkládá,” popisuje Maxim Velčovský spolupráci s Pamětí národa. “Pandemie zapříčinila zpomalení a určitý komfort k zamyšlení nad vlastními kořeny. Myslím, že toto zadání bylo velmi důležitým i pro budování vlastní identity každého z nich. Výsledkem se stal artefakt doplněn o textovou část. Každý objekt se stal jakýmsi trojrozměrným předmětem doličným, jakousi indícií, která odkazuje k jednotlivým příběhům, které se staly,” dodává Velčovský.

 

V rámci spolupráce studentů pražské UMPRUM pod vedením Maxima Velčovského a Milana Pekaře s Pamětí národa vznikla unikátní sbírka klauzurních prací na náměty rodinných historií. Studentská díla v sobě spojují paměť rodinných osudů a vlastní myšlenky a názor mladé generace. 

Svou tvorbou Maxim Velčovský zachycuje běžné, všední předměty — tácky, kelímky, holiny. Věci, které všichni dobře známe, Velčovský tvaruje ze skla a porcelánu, a tak trvale zachycuje hodnotu artefaktů doby, která se každou vteřinou stává minulostí. Skrze svá díla poukazuje na to, že i obyčejné věci mohou mít s určitým odstupem značnou výpovědní hodnotu. 

Prohlédněte si všechna díla

Výtěžek z aukce přispěje k otevření Institutu Paměti národa v Brně. V prostorách domu na Radnické ulici v centru města tak vznikne prostor kombinující stálou multimediální expozici a pravidelný program pro školy a veřejnost. Návštěvníci se díky výstavě využívající moderní technologie seznámí s dějinami 20. století a zároveň si prožijí jeden z příběhů zaznamenaný pro Paměť národa. Významnými momenty naší historie je provedou organizátoři například z pohledu politického vězně, válečného veterána, disidentů a dalších pamětníků. 

Ředitel pobočky Paměť národa Jižní Morava, David Butula k tomu dodává: „Velmi mě těší spolupráce s Aukčním domem Sýpka. Díky jejich laskavé péči jsme se mohli nejen spojit v tomto projektu s Maximem Velčovským a jeho studenty, ale především zrealizovat aukci samotnou. Jakkoliv jde většina z výnosu aktuální aukce autorům děl, je skvělé, že svou kreativitou podporují myšlenku vzniku Institutu Paměti národa v Brně. Vytvoření nové kulturně vzdělávací instituce a zajištění jejího chodu je finančně velmi náročná aktivita. Proto vítáme všechny způsoby získání finanční podpory. Se Sýpkou v budoucnu plánujeme další aukce tentokrát etablovaných umělců, se stejným cílem – podporou vzniku IPN Brno.“

V případě zájmu o rozhovor s Maximem Velčovským na téma spolupráce s Pamětí národa,  nebo bližších informací k vznikajícímu IPN Brno, nás prosím neváhejte kontaktovat. 

 

Dražit je možné online na platformě Livebid.cz

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.