Aktuality

Jsme pobouřeni a protestujeme! Vyzýváme EU: zachraňte nezávislé novináře v Bělorusku

Paměť národa protestuje proti bezpráví páchané proti novinářům v Bělorusku a občanům, kteří pokojně protestují! Cítíme zoufalství z toho, jak země EU jednají pomalu a nedůrazně. Jsme pobouřeni z posledních událostí, kdy běloruské a ruské tajné služby zatkly novináře Ramana Pratasieviče.

Paměť národa už rok zaznamenává příběhy z Běloruska, osudy starých i mladých lidí, dokumentujeme příběhy z doby sovětských represí, ale i z posledních měsíců. Je to šílené, co se nyní děje! A těžko popsat, co běloruští spolupracovníci Paměti národa prožívají. Bojíme se o kolegy, přátele z Běloruska, nikdy nevíme, zda se připojí na on-line poradu nebo už o nich nikdy neuslyšíme.

Přátelé a kolegové z Běloruska nám posílají informace. Dnes například dorazil tento vzkaz: „Co se týká Ramana, je to velmi vážné. Hrozí mu v Bělorusku nejvyšší trest – zastřelení nebo 20 let vězení… Den co den jeden šílený rozsudek za druhým, domovní prohlídky, noví zadržení. Včera kontrolovali letadlo Lufthansy – stejná vopičárna jako s tím prvním letadlem, akorát tohle neposadili ze vzduchu, ale zpozdili. Těsně před odletem vyhnali všechny lidi ven, vyložili zavazadla a provedli kontrolu – opět kvůli „bombě“. To udělali jen tak, tam nikoho nezatkli. Asi krycí manévr, aby ukázali, že si to poprvé nevymysleli… Z Bělarusi se stává izolovaný ostrov. Pozemními cestami se tam skoro nedá dostat (platí nějaká absurdní pravidla údajně kvůli koronaviru), jediná možnost teď už několik měsíců byla letecká doprava. Jenže teď evropské společnosti přestávají do Minsku létat a některé země odmítají přijímat letadla Belavie. Ve výsledku se tam nedostaneš ani po zemi, ani vzduchem. Běs, běs, běs. V pracovně-nápravném táboře (vězení) ve Šklově náhle zemřel politický vězeň Vitold Ašurak. Bylo mu 50 let. Příbuzní tvrdí, že byl zdravý. Katolík, který se pravidelně účastnil demonstrací s národní vlajkou, si odbýval pětiletý trest. Dva týdny před smrtí od něj přestaly přicházet dopisy. Zemřel prý na náhlou zástavu srdce. Víc informací není. Veřejnost je pobouřena. Tisíce lidí na ulicích vyjádřily soustrast, nespokojenost, prohlašují, že je to další vražda. Štáb Cichanouské požaduje, aby mezinárodní komise mohly prověřit všechny věznice, v nichž jsou drženi političtí vězni, a mohly s vězni pohovořit o podmínkách, v nichž pobývají. Minulý týden došlo k zablokování největšího běloruského nezávislého informačního kanálu TUT BY. Kanál sledovalo až 20 milionů návštěvníků denně. Došlo k mnoha domovním prohlídkám jak hlavní, tak oblastních kanceláří TUT BY a také u jednotlivých novinářů doma; 13 pracovníků (z toho 11 žen!) bylo zadrženo. O den později provedli prohlídku u hlavního redaktora novin Naša Niva. Režim se snaží o absolutní likvidaci nezávislých médií. Pavel Sieviaryniec už před časem byl prohlášen za osobu se sklony k extremismu. Teď mu přidali ještě další nálepku – prý se ukázalo, že má sklony zaútočit na pracovníky věznice. Takový status znamená, že všude mimo vlastní celu musí mít nasazená pouta a je s ním zacházeno jako se zvláště nebezpečným. Kdo Pavla zná, jen si klepe na čelo. Pavel je ztělesněním mírnosti a milostivosti vůči nepřátelům. V úterý 25. května má být vynesen rozsudek jemu i šesti lidem, souzeným spolu s ním. Jediná dobrá zpráva za dlouhé období – na svobodu vyšla Kaciaryna Barysievič, novinářka, která zveřejnila v médiích lékařskou zprávu, dokládající, že k smrti ubitý Raman Bandarenka neměl v krvi žádný alkohol. Kaciaryna byla odsouzená k 6 měsícům vězení a trest jí minulou středu skončil.“

Paměť národa se obrací na politiky EU a vyzývá je, aby podpořili tvrdší diplomatická opatření, pohnali Lukašenka k zodpovědnosti, odmítli ho jako prezidenta Běloruska a zacházeli s ním jako s obviněným ze spáchání zločinů proti lidskosti. Naopak podpořili diplomaticky i finančně demokratickou opozici v Bělorusku, např. udílením a zrychleným vydávání víz a občanstvím pro pronásledované.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.