Aktuality

30 let od odsunu sovětských vojsk. V Dejvicích začíná výstava Odchod 1991

Toto pondělí si připomeneme 30. výročí odchodu sovětských vojáků z Československa. Okupace trvala 23 let. Poslední momenty vojáků na československém území zachytili fotografové Dana Kyndrová a Jindřich Štreit. Nyní, 30 let od odchodu vojsk, představuje jejich vybrané snímky na velkoformátových panelech výstava Paměti národa Odchod 1991. Výstava bude slavnostně zahájena 21. června, tedy v den, kdy Československo opustil poslední transport s vojáky. V pražských Dejvicích je k vidění do 31. července.

Fotografie Dany Kyndrové a dosud nepublikované snímky Jindřicha Štreita je možné vidět poblíž Vítězného náměstí mezi stanicemi metra Hradčanská a Dejvická. Slavnostního zahájení výstavy Odchod 1991 se koná 21. června od 18 hodin . Zúčastní se ho fotografka Dana Kyndrová, na vernisáži promluví také zástupci pořadatelů z neziskové organizace Post Bellum, městské části Prahy 6 a ÚSTR. Pro hosty zahraje Ivan Hlas.  Dejte nám prosím vědět, že přijdete a rezervujte si na tomto odkazu místa na komentované prohlídce.

Zveme vás i další komentované prohlídky s paní Kyndrovou, které se konají 14. nebo 27. července a na které naváže promítání. I tomto případě se prosím registrujte předem.

Výstavu si od příštího týdne také bude možné prohlédnout on-line na platformě Google Art Culture na účtu Paměti národa. Tematicky blízkou výstavu otevírají i naši přátelé z 400 ASA Gallery. Fotografie odchodu sovětských vojáků Karla Cudlína bude možné si prohlédnout od 25. června.

 

Snímky z odchodu sovětských vojsk pořídila i fotografka Dana Kyndrová. Do kasáren se dostala s parlamentní komisí, pomohla jí také znalost ruštiny a prý i to, že jako žena nepůsobila nebezpečně. Sovětští vojáci žili ve špatných životních podmínkách. „Na fotkách vidíte tu ubohost, která pro mne symbolizovala rozpad sovětského impéria,“ vzpomíná Kyndrová. Její fotografie sledují nejen sovětské vojáky a jejich příbuzné, ale také prostředí, ve kterém přes 20 let pobývali. 

Poslední transport okupační armády z Milovic odjel 19. června 1991, za dva dny překročil v Čierné nad Tisou československou hranici. Na našem území poté zůstal jen jeden představitel sovětské armády, generál Vorobjov. Ten se 24. června zúčastnil megakoncertu na oslavu ukončení okupace. Při tom jako hlavní kapela vystoupil  Pražský výběr v čele s Michaelem Kocábem. Jako zvláštní host zahrál i Frank Zappa.

„Pamatuji si, když ti ruští vojáci odešli, že jsme se pak jednou do toho areálu dostali a byli  jsme překvapení, že tam měli chatičky a zahrádky… Oni tam žili za tou vysokou zdí, kam  se normální člověk nedostal, úplně normální život, jako by tam měli město ve městě,“ popisuje jedna z pamětnic, Věra Náhlíková.

 

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.