Aktuality

30 let od odsunu sovětských vojsk. V Dejvicích začíná výstava Odchod 1991

Letos v červnu si připomínáme 30. výročí odchodu sovětských vojáků z Československa. Okupace trvala 23 let. Poslední momenty vojáků na československém území zachytili fotografové Dana Kyndrová a Jindřich Štreit. Nyní, 30 let od odchodu vojsk, představí jejich vybrané snímky na velkoformátových panelech výstava Paměti národa Odchod 1991. Vidět ji bude možné v Dejvické ulici v Praze 6 mezi stanicemi metra Hradčanská a Dejvická od 1. června do 31. července 2021. Výstava bude slavnostně zahájena  21. června, tedy v den, kdy Československo opustil poslední transport s vojáky.

Fotografie Dany Kyndrové a dosud nepublikované snímky Jindřicha Štreita je možné vidět v pražských Dejvicích  — venkovní expozice se nachází poblíž Vítězného náměstí v ulici Dejvická. Kromě fotografií tu najdete také osobní vzpomínky pamětníků a dozvíte se, kdy z  Milovic odjel poslední vlak, kolik vozidel sovětští vojáci potřebovali ke stěhování nebo jak velký prostor sovětská armáda přes 20 let zabírala. 

V roce 1989, kdy skončil komunistický režim v Československu, bylo na našem území 73 500 sovětských vojáků a 40 000 jejich rodinných příslušníků a civilních zaměstnanců. Odchod okupačních vojáků trval několik let. 

Fotograf Jindřich Štreit zachytil v dubnu 1990 v Bruntále setkání sovětské posádky a  komise Federálního shromáždění pro dohled nad stažením sovětských vojsk z  Československa, kterou vedl Michael Kocáb. „Chovali se jako lidé, kteří kapitulují. Byli zaražení,“ vzpomíná Štreit na setkání se sovětskými veliteli.

Snímky z odchodu sovětských vojsk pořídila i fotografka Dana Kyndrová. Do kasáren se dostala s parlamentní komisí, pomohla jí také znalost ruštiny a prý i to, že jako žena nepůsobila nebezpečně. Sovětští vojáci žili ve špatných životních podmínkách. „Na fotkách vidíte tu ubohost, která pro mne symbolizovala rozpad sovětského impéria,“ vzpomíná Kyndrová. Její fotografie sledují nejen sovětské vojáky a jejich příbuzné, ale také prostředí, ve kterém přes 20 let pobývali. 

Poslední transport okupační armády z Milovic odjel 19. června 1991, za dva dny překročil v Čierné nad Tisou československou hranici. Na našem území poté zůstal jen jeden představitel sovětské armády, generál Vorobjov. Ten se 24. června zúčastnil megakoncertu na oslavu ukončení okupace. Při tom jako hlavní kapela vystoupil  Pražský výběr v čele s Michaelem Kocábem. Jako zvláštní host zahrál i Frank Zappa.

„Pamatuji si, když ti ruští vojáci odešli, že jsme se pak jednou do toho areálu dostali a byli  jsme překvapení, že tam měli chatičky a zahrádky… Oni tam žili za tou vysokou zdí, kam  se normální člověk nedostal, úplně normální život, jako by tam měli město ve městě,“ popisuje jedna z pamětnic, Věra Náhlíková.

Slavnostního zahájení výstavy, která představuje tyto momenty z odchodu sovětských vojsk, se koná 21. června od 18 hodin. Zúčastní se ho fotografka Dana Kyndrová, na vernisáži promluví také zástupci pořadatelů z neziskové organizace Post Bellum, městské části Prahy 6 a ÚSTR. Pro hosty zahraje Ivan Hlas. Součástí výstavy je i doprovodný program, můžete navštívit komentované prohlídky s fotografkou Danou Kyndrovou, na které naváže veřejná projekce. Termíny upřesníme.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.