Aktuality

Osvobození bez svobody. Nová expozice vypráví strhující příběhy ze západních Čech

Už 9. června se otevírá v Návštěvnickém centru Plzeňského prazdroje unikátní multimediální expozice Osvobození bez svobody. Výstava pomocí autentických svědectví pamětníků odvypráví příběh druhé poloviny 20. století v Plzni a západních Čechách. Využívá projekce s rozšířenou realitou. 

Expozice využívá kromě velkoformátových fotografií a kombinovaných projekcí také prvky rozšířené reality nebo světelné a zvukové efekty. Technologie tvoří kulisu čtyřem strhujícím plzeňským příběhům. Návštěvníci prožijí významné momenty 20. století očima vězně nacismu, dělníka plzeňské Škodovky nebo rodiny vynálezce, která po komunistickém puči přišla o všechno. Mohou také prožít napadení vysílače sovětskými vojáky v roce 1968. Pro veřejnost bude expozice otevřená do září 2021. Veškeré podrobnosti se zájemci dozvědí na webu plzen.pametnaroda.cz, která slouží i pro rezervace míst. 

„Jsme zvyklí osvobození Plzně a západních Čech americkou armádou chápat jako uzavřenou epizodu a zapomínáme na obrovskou naději, kterou vojáci tehdy přinesli. Naději na svobodu a demokracii, která však nebyla naplněna. Po pár letech totiž přišla totalita nová. Trvalo dlouhých 41 let, než jsme si tyto události mohli svobodně připomenout. Proto Osvobození bez svobody,“ vysvětluje Jiří Kunc, ředitel Paměti národa Plzeňských kraj.

Projekt „Osvobození bez svobody“ je součástí plánu neziskové organizace Post Bellum vybudovat v Praze, Brně, Olomouci, Zlíně a Pardubicích takzvané Instituty Paměti národa. Kulturně společenská centra nabídnou atraktivní moderní expozice věnované moderním dějinám, programy pro žáky, studenty ale také seniory. Na technologické části a expozicích pracuje Post Bellum s kreativním studiem 3dsense a agenturou Monument Office.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.