Aktuality

Paměť národa připomíná srpen 1968 v 5 městech

Před 53 lety se objevily po celé republice tanky, obrněné vozy a tisíce vojáků. Na rychlou vojenskou akci navázalo utahování šroubů v podobě čistek, zpřísnění cenzury a omezení občanského života. Sovětské vojsko u nás zůstalo 23 let. Rok 1968, tvrdé potlačení demonstrací o rok později a normalizace ukazují na křehkost naší svobody a národní suverenity, proto stojí za to si tyto události připomínat.

V Praze, Liberci, Plzni, Brně a Českých Budějovicích jsme pro vás připravili sérii programů, které události 21. srpna připomenou.

Plzeň: Útok Sovětů na vysílač Krašov

V sobotu 21. srpna od 16 hodin proběhne v Plzeňském Prazdroji setkání s Josefem Švajcrem, který zažil dramatický útok sovětských vojáků na vysílač Krašov. Akce je součástí doprovodného programu výstavy Osvobození bez svobody.

Liberec a Praha: Projekce dokumentu Okupanty z donucení

Jak vnímali polští vojáci srpen 1968, o tom je náš nový dokument Okupanty z donucení, který je postaven na autentických rozhovorech s vojáky okupačních vojsk z Polska a pamětníky srpna 1968 v Liberci. Dokument uvedeme 20. srpna v 18 hodin v Krajské vědecké knihovně Liberec nebo v Praze 9. září v 17 hodin v kině Ponrepo.

České Budějovice: V centru města se objeví tank

Roh českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. obsadí maketa sovětského tanku T54 v reálné velikosti. Kolem ní od 19. do 31. srpna vyrostou informační panely s příběhy spjatými s působením sovětských vojsk na našem území.

Brno: Venkovní výstava dobových snímků i příběhů

Nově objevené album fotografií z roku 1968, doplněné o příběhy pamětníků si můžete prohlédnout na výstavy v Brně. Od 21. srpna do 4. září bude umístěna v parku mezi Rooseveltovou ulicí a Místodržitelským palácem pojmenovaným po Danuši Muzikářové, kterou zastřelili milicionáři během demonstrací v den prvního výročí sovětské okupace v roce 1969.

Praha: Výstava Nikogda ně zabuděm

Výstava představuje příběhy pamětníků, které ilustrují roli Sovětského svazu v československých dějinách – od osvobození od nacismu přes totalitní 50. léta a okupaci v srpnu 1968 až po odchod sovětských vojsk ze země. Na náměstí Interbrigády  u bývalého pomníku maršála Koněva je až do ledna 2022.

Celá ČR: Kriminál za protesty proti okupaci

Lidem, kteří prožili 21. srpen 1968, je věnován i nový díl rozhlasového pořadu Příběhy 20. století. Zazní také vzpomínky účastníků velkých protiokupačních demonstrací, k nimž došlo o rok později a které komunistická moc brutálně potlačila.

Celá ČR: Film Rekonstrukce okupace

V sobotu bude mít na karlovarském festivalu premiéru film Rekonstrukce okupace, jehož jsme se stali partnery. Dokumentarista Jan Šikl v něm pátrá po lidech zachycených na záběrech z invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. K vidění bude v kinech po celé republice.

Budeme rádi, když si s námi srpnové události připomenete.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.