Aktuality

Gottwald 1978: pořad vypráví o odpálení sochy v Příbrami

Rádi bychom vás pozvali na Kinopříběhy 20. století – tentokrát o tom, jak v srpnu 1978 došlo k odpálení sochy Gottwalda na příbramském náměstí. Kino příběhy postupně zavítají do pěti středočeských měst, těšit se můžete i na diskuzi s dokumentaristy Paměti národa a s historikem.

„Dne 24.8.1978 v 00,26 hod. dosud nezjištěný pachatel na náměstí VŘSR v Příbrami VIII., použil neznámé výbušniny, kterou demoloval sochu bývalého prezidenta republiky Klementa Gottwalda, jejíž hodnota je vyšší jako 500,000 Kčs. Poškozenou socialistickou organizací je…“ uvádí vyšetřovací spis vedený na Ondřeje Stavinohu a Františka Poláka.

Ondřej Stavinoha s kamarády režim rád provokoval americkou vlajkou na bundě nebo černým oblečením. Když se přiblížilo 10. výročí okupace Československa, rozhodl se s kamarádem Františkem Polákem, že musí zorganizovat větší akci proti režimu. Chtěli pomocí trhaviny odpálit Gottwaldovu bronzovou sochu na příbramském náměstí. V noci z 23. na 24. srpna 1978 Stavinoha umístil na Gottwaldův podstavec trhavinu a sochu odpálil. „V tom záblesku jsem se otočil a viděl jsem, jak Gottwald padá k zemi.“ Pro oba dva přišlo po 7 dnech StB. Ondřej Stavinoha dostal devět let vězení, František Polák sedm.

Více o jejich osudech se dozvíte:
4. října od 19 hodin v Příbrami (Divadlo A.Dvořáka)
5. října od 18 hodin v Berouně (Muzeum Českého krasu)
11. října od 19 hodin v Rakovníku (Kulturní centrum Rakovník)
12. října od 18 hodin v Kladně (Městská knihovna Kladno)
14. října od 18 hodin v Říčanech (Husova knihovna Říčany)

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.