Aktuality

Uvádíme nový televizní cyklus Příběhů 20. století: Holocaust

Od postupného ořezávání občanských práv, přes vydělení ze společnosti a krádeže majetku až po deportace a vyhlazování. Osudy československých Židů v letech 1938-1945 vypráví nový dokumentární cyklus České televize Příběhy 20. století: Holocaust.

Tvůrci pořadu Adam Drda a Viktor Portel zvou na slavnostní premiéru dvou částí osmidílného dokumentu, která se koná 21. října od 18 hodin v kině Pilotů. Během večera bude také představena tematicky blízká kniha Adama Drdy Před branou nenávratna.

Letos uplyne osmdesát let od prvních židovských transportů z protektorátu a od zřízení ghetta v Terezíně. Připravili jsme k té příležitosti dokumentární cyklus, který se snaží co možná uceleně postihnout Šoa, především v českých zemích. Dokument stojí na osobních výpovědích posledních přeživších, na svědectvích, zaznamenaných v posledních deseti letech v České republice a v Izraeli.

Jednotlivé „kapitoly“ bude možno sledovat každou neděli od 24. října, vždy v 18:15 na ČT2. Bude v nich pojednána židovská situace za druhé republiky a po nacistické okupaci, život v Ghettu Theresienstadt, transporty do vyhlazovacích táborů – a také například největší masová vražda československých občanů v dějinách, pochody smrti a těžké návraty přeživších, kteří většinou ztratili všechny blízké.

Jak říkají tvůrci v úvodu dokumentu: Šoa je především „paměť mrtvých“, šesti miliónů zavražděných. Ti, kteří zůstali naživu a mohli vydat svědectví, představují výjimku.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.