Aktuality

Cenu Paměti národa letos převezme disidentka, protikomunistický odbojář, vězeňkyně nacismu a pétépák

Ve středu 17. listopadu ocení Paměť národa čtyři skutečné hrdiny z Čech a Slovenska. Cenu Paměti národa letos obdrží Jarmila Stibicová, která podepsala Chartu 77, mnohokrát ji zatkla a ponižovala StB, a přitom se nenechala zlomit. Lívia Herzová svým odhodláním zachránila v Osvětimi život matce. Jiří Lukšíček organizoval skautskou odbojovou skupinu a strávil za to šest let v uranových lágrech. František Vaczula byl vězněn za pokus o útěk přes hranice a strávil tři roky v těžkých podmínkách oddílů PTP.

Ceny Paměti národa, které od 20 hodin z Národního divadla vysílá v přímém přenosu ČT 2 a ČRo Plus, se těší velkému zájmů senátorů, poslanců i osobností akademického a podnikatelského světa. Do Národního divadla přijdou mimo jiné slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok, předseda Senátu Miloš Vystrčil. Svou účast přislíbili také předpokládaní ministři Vít Rakušan, Marian Jurečka, Petr Gazdík a řada dalších zástupců budoucí vládní koalice. 

„Letošní listopad je samozřejmě radostnější než ty předchozí. Stále se nemůžeme nabažit radosti z toho, že komunisté jsou mimo parlament a bývalí agenti StB už nebudou ve Strakovce,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel neziskové organizace Post Bellum, a kvituje, že se aktuální politická reprezentace hlásí k hodnotám Paměti národa. „Veliká událost nás ale čeká i na konci tohoto měsíce: otevíráme první muzeum totalitních režimů, tzv. Institut Paměti národa v Pardubicích, a příští rok chceme podobné instituty rozběhnout v Brně a Olomouci,“ nastiňuje další plány Paměti národa Kroupa.

Slavnostnímu předávání Cen Paměti národa bude předcházet program v pražských ulicích. S Korzem Národní jsme připravili několik instalací a výstav, které stavějí na svědectvích tehdejších demonstrantů, příslušníků zasahujících složek nebo například pamětníků hromadného exodu východních Němců přes Prahu. Vzpomínky z Paměti národa bude možné slyšet v instalaci Trabi, Antonu Veřejné bezpečnosti, ve veřejném rozhlase a prostřednictvím interaktivní výstavy Střípky revoluce,“ vyjmenovává program v ulicích Kristýna Bardová, tisková mluvčí Post Bellum. „Oslavy připravují i studenti Gymnázia Paměti národa, kteří v rámci projektu Samet na školách pořádají v Praze 6 přednášky a projekci,“ uzavírá výčet aktivit na 17. listopadu Bardová.

www.cenypametinaroda.cz

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.