Aktuality

Cenu Paměti národa letos převezme disidentka, protikomunistický odbojář, vězeňkyně nacismu a pétépák

Ve středu 17. listopadu ocení Paměť národa čtyři skutečné hrdiny z Čech a Slovenska. Cenu Paměti národa letos obdrží Jarmila Stibicová, která podepsala Chartu 77, mnohokrát ji zatkla a ponižovala StB, a přitom se nenechala zlomit. Lívia Herzová svým odhodláním zachránila v Osvětimi život matce. Jiří Lukšíček organizoval skautskou odbojovou skupinu a strávil za to šest let v uranových lágrech. František Vaczula byl vězněn za pokus o útěk přes hranice a strávil tři roky v těžkých podmínkách oddílů PTP.

Ceny Paměti národa, které od 20 hodin z Národního divadla vysílá v přímém přenosu ČT 2 a ČRo Plus, se těší velkému zájmů senátorů, poslanců i osobností akademického a podnikatelského světa. Do Národního divadla přijdou mimo jiné slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok, předseda Senátu Miloš Vystrčil. Svou účast přislíbili také předpokládaní ministři Vít Rakušan, Marian Jurečka, Petr Gazdík a řada dalších zástupců budoucí vládní koalice. 

„Letošní listopad je samozřejmě radostnější než ty předchozí. Stále se nemůžeme nabažit radosti z toho, že komunisté jsou mimo parlament a bývalí agenti StB už nebudou ve Strakovce,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel neziskové organizace Post Bellum, a kvituje, že se aktuální politická reprezentace hlásí k hodnotám Paměti národa. „Veliká událost nás ale čeká i na konci tohoto měsíce: otevíráme první muzeum totalitních režimů, tzv. Institut Paměti národa v Pardubicích, a příští rok chceme podobné instituty rozběhnout v Brně a Olomouci,“ nastiňuje další plány Paměti národa Kroupa.

Slavnostnímu předávání Cen Paměti národa bude předcházet program v pražských ulicích. S Korzem Národní jsme připravili několik instalací a výstav, které stavějí na svědectvích tehdejších demonstrantů, příslušníků zasahujících složek nebo například pamětníků hromadného exodu východních Němců přes Prahu. Vzpomínky z Paměti národa bude možné slyšet v instalaci Trabi, Antonu Veřejné bezpečnosti, ve veřejném rozhlase a prostřednictvím interaktivní výstavy Střípky revoluce,“ vyjmenovává program v ulicích Kristýna Bardová, tisková mluvčí Post Bellum. „Oslavy připravují i studenti Gymnázia Paměti národa, kteří v rámci projektu Samet na školách pořádají v Praze 6 přednášky a projekci,“ uzavírá výčet aktivit na 17. listopadu Bardová.

www.cenypametinaroda.cz

 

 

Pořadatelé

Post Bellum

Česká televize

Rozhlas a televízia Slovensko

Český rozhlas

Ústav pro studium totalitních režimů

 

Děkujeme

Generálním partnerům

Jan Dobrovský

Petr Pudil

 

Partnerům

Radana a Jiří Waldovi

Carollinum s.r.o.

Národní Pokladnice s.r.o.

Pražská energetika, a. s.

Státní fond kultury ČR

Eat Perfect by Filip Sajler (Perfect canteen)

Národní divadlo

Hlavní město Praha

Česká podnikatelská pojišťovna

Marsh

AV Media

agentura OAK

Bistro Films

Hotel U Tří Korunek

Ochranný svaz autorský

 

Mediálním partnerům

JCDecaux

Reportér

Forum24

 

V tomto roce nás nejvíce podpořili:

Aricoma Group a.s.

Alza.cz

Nadace Tipsport

MONETA Money Bank, a.s.

Nadace Blíž k sobě

Ondřej Bartoš

Seznam.cz

Bobela Vasil

Zelenka s.r.o.

Barteček Jiří

Čomorovi Erich a Helena

Czaban Jiří

VŠEM

Nadace Jablotron

Galerie KODL

NMS Market Research s.r.o.

White & Case, s.r.o.

 

Klub přátel Paměti národa https://www.postbellum.cz/klub/

Kolegium Paměti národa http://kolegium.pametnaroda.cz/ 

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.