Aktuality

Je třeba si zachovat naději a radost. To je poselství laureátů letošních Cen Paměti národa

Ve středu 17. listopadu Paměť národa ocenila čtyři skutečné hrdiny z Čech a Slovenska. Cenu Paměti národa letos dostala Jarmila Stibicová, která podepsala Chartu 77, mnohokrát ji zatkla a ponižovala StB, a přitom se nenechala zlomit. Lívia Herzová svým odhodláním zachránila v Osvětimi život matce. Jiří Lukšíček organizoval skautskou odbojovou skupinu a strávil za to šest let v uranových lágrech. František Vaczula byl vězněn za pokus o útěk přes hranice a poté strávil navíc tři roky v těžkých podmínkách oddílů PTP. Letos se dvě ocenění předala v zastoupení, Jarmila Stibicová a Lívie Herzová kvůli zdravotním obtížím nemohly přijít přímo do Národní divadla a poděkovaly prostřednictvím zdravice. 

Ceny Paměti národa, které vysílaly živě ČT2 a ČRo Plus, se zúčastnil slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok, předseda Senátu Miloš Vystrčil. Osobně vzdali hold pamětníkům i předpokládaní ministři Vít Rakušan, Marian Jurečka, Petr Gazdík a desítky dalších poslanců, senátorů, hejtmanů a starostů. 

„Letošní laureáty spojuje, že si i v nejhorších okamžicích zachovali naději a vůli bojovat. Zároveň nezatrpkli a radují se dnes ze života. To je poselství, které nám jejich příběhy přináší,“ říká Kristýna Bardová tisková mluvčí neziskové organizace Post Bellum, které Ceny Paměti národa uděluje. 

Dvanáctými Cenami Paměti národa provázela Daniela Písařovicová spolu se slovenským moderátorem Michaelem Szatmarym. Večer se nesl ve znamení naděje a radosti ze života, tomu odpovídala i hudba ve stylu třicátých letech. Písně na přání oceněným zpívali Jan Cina, Anna Fialová, Michal Horák a Zuzana Mikulcová. K tomu hrály orchestry Paměti národa a Ježkovy stopy pod taktovkou Matěje Kroupy. 

„Letošní listopad je samozřejmě radostnější než ty předchozí. Stále se nemůžeme nabažit radosti z toho, že komunisté jsou mimo parlament a bývalí agenti StB už nebudou ve Strakovce,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel neziskové organizace Post Bellum. 

Děkujeme partnerům a podporovatelům, že s námi Ceny Paměti národa připravují:

POŘADATELÉ:

Post Bellum

Česká televize

Rozhlas a televízia Slovenska
Český rozhlas
Ústav pro studium totalitních režimů

GENERÁLNÍ PARTNEŘI:

Jan Dobrovský
Petr Pudil

PARTNEŘI:

Radana a Jiří Waldovi
Carollinum s.r.o.
Národní Pokladnice s.r.o.
Pražská energetika, a. s.
Státní fond kultury ČR
Eat Perfect by Filip Sajler (Perfect canteen)
Národní divadlo
Hlavní město Praha
Česká podnikatelská pojišťovna
Marsh
AV Media
agentura OAK
Bistro Films
Hotel U Tří Korunek
Ochranný svaz autorský

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI:

JCDecaux
Reportér
Forum24

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.