Aktuality

Podpořte naše kolegy z ruského Memorialu!

Ode dneška mohou lidé v České republice finančně podpořit ruské sdružení Memorial, které se dlouhodobě věnuje vyrovnávání se s totalitní minulostí a ochraně lidských práv, a které je nyní ruským státem ve zpolitizovaném procesu likvidováno. 

Ruské soudy na samém konci roku 2021 rozhodly o bezprecedentním zrušení dvou největších poboček sdružení Memorial: historicko-osvětového Mezinárodního Memorialu a Lidskoprávního centra Memorial. Po více než 30 letech tak v Rusku končí organizace, díky jejichž mravenčí práci známe podstatu brutálního sovětského režimu, známe jména obětí stalinismu (mezi nimiž byly i tisíce Čechů a československých občanů), strukturu Gulagu, ale i jména novodobých ruských politických vězňů. Je to obrovská ostuda dnešního Ruska, ukázka podstaty současného Putinova režimu a strachu z vlastní temné minulosti. 

Naši kolegové z Memorialu potřebují Vaši pomoc, aby ve své práci mohli dál pokračovat, ať už mimo oficiální struktury, nebo v zahraničí. Memorial totiž nekončí, Memorial jsou lidé, příběhy, znalosti, idea svobody. A tato idea se bude šířit dál, Memorial nyní hledá způsoby dalšího fungování. 

Vybrané prostředky půjdou výhradně na podporu našich ruských kolegů, kteří jakoukoliv formu podpory budou potřebovat dnes více než kdy jindy, a nyní hledají nové způsoby své budoucí existence. Přispět můžete přes českou pobočku Memorial Česká republika prostřednictvím platformy Darujme.cz

13. ledna jsme pořádali diskusi o aktuálním zápasu o historii v Rusku. Věnovala se organizaci Memorial, kterou nedávno zakázal ruský soud a která podobně jako my upozorňuje na zločiny komunismu. Debata se stáhla i k otázce, jaký dopad má zápas o minulost v Rusku vliv na náš region.

 

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.