V pěti evropských zemích se letos představí mezinárodní putovní výstava Vysídlená paměť, kterou ve spolupráci s místními partnery vytvořila organizace Post Bellum. Dvanáct pamětníků z pěti zemí vypráví návštěvníkům výstavy o strastech, které jim způsobilo nucené vysídlení po druhé světové válce. Výstava kombinuje texty s audiovizuálními nahrávkami vlastních pamětníků a je možné ji shlédnout zdarma i opakovaně na veřejných prostranstvích. Symbolicky putuje ze země do země na vlastních kolech, výstavním nosičem je totiž předělaný přívěs kamionu. Vidět ji můžete:
- 6. až 29. ledna v Bratislavě, Župné námestie
- 29. ledna až 22. února v Záhřebu
- 25. února až 19. března v Drážďanech
- 23. března až 12. dubna ve Wroclavi
- 12. dubna až 5. května v Praze
Poslední pamětníci jedné z největších evropských migračních vln byli tehdy dětmi, nyní jsou v pokročilém věku. O svých zážitcích mnozí z nich vypráví až dnes, po dlouhých letech mlčení. „Spolu s mezinárodními partnery jsme zdokumentovali desítky příběhů nuceného vysídlení Němců, Poláků, Italů, Maďarů i Ukrajinců. Na kolech našeho kamionu se dnes pamětníci vrací do zemí, kde se narodili. Sice ne osobně, ale prostřednictvím svého hlasu a obrazu, skrze svůj příběh” uvedl Jan Blažek, kurátor výstavy. „Pamětníci hovoří o útrapách, kterým čelili při odchodu i o tom, jak byli přijati v nových domovech. Vypráví ale také o trvalém vztahu k místu, odkud pochází.“
Výstava upozorňuje na spíše opomíjené aspekty evropské historie. Vypráví o poválečné době, kdy se překreslovaly hranice Evropy a miliony lidí byli nucené opustit domov. Jedním z nich byl i Ostravák Franz Gruss. Jako chlapec za divokého odsunu absolvoval několikadenní pěší pochod, aby se pak nečekaně ocitl v poválečném Polsku v jeho nových hranicích. Odtud byl po roce vysídlen do sovětské okupační zóny Německa, z NDR po letech dobrodružně utekl na Západ. „Každý se má v prvé řadě zabývat tím, co špatného se dělo ve jménu jeho vlastního národa,“ říká s odkazem na to, že jeho útrapám předcházely hrůzy druhé světové války a holokaustu. Jeho pestrý příběh má smířlivé vyznění. „Začínám se znovu učit česky,“ říká v devadesáti letech pěknou češtinou. „Bo já vím, že jsme v Evropě, že jsme sousedi. A znám mnoho sympatických Čechů.“
Výstavu vytvořilo Post Bellum, z.ú ve spolupráci s organizacemi Documenta – Záhřeb, Gendenkstätte Bautzner Straße – Drážďany, Ośrodek Pamięć i Przyszłość – Vratislav a Post Bellum SK – Bratislava. Projekt je spolufinancovaný Evropskou unií prostřednictvím programu Evropa pro občany – Europe for Citizens.