Aktuality

Vyhlašujeme sbírku na pomoc Ukrajině

Obracíme se proto na veřejnost, aby finančně podpořila nákup vybavení zdravotnické pomoci a obranných prostředků na Ukrajině.

Již dva roky spolupracujeme s ukrajinskými novináři a dokumentaristy působícími převážně na západě země. S nimi budujeme ukrajinskou Paměť národa. Společně dokumentujeme místní příběhy především z období stalinistických represí a spolu jsme se dohodli na podpoře prověřené ukrajinské neziskové organizace Повернись живим/Come Back Alive, která v zemi působí už osm let. Mimo jiné se tak snaží materiálně zabezpečit obránce Ukrajiny. Shánějí prostředky jako jsou gázy, jehly, rukavice, sety k ošetření popálenin a další zdravotnický materiál, ale i např. neprůstřelné vesty, drony, přístroje pro noční vidění, vysílačky, dieselové generátory apod.

Podpořit sbírku můžete na ukrajina.pametnaroda.cz

Pro přímé platby na účet lze použít: 123-6318620207/0100 (pro případné platby ze zahraničí: IBAN: CZ76 0100 0001 2363 1862 0207, BIC/SWIFT kód: KOMBCZP)

 

Právě s tímto jsme se jim rozhodli pomoci finančně. „Zvažovali jsme, že zveřejníme účet této ukrajinské neziskové organizace, ale ukazuje se, že mnoho lidí by mohlo mít technické obtíže s převodem peněz na Ukrajinu, proto doporučuji, využijte naši sbírku, všechny vybrané prostředky převedeme na ukrajinskou organizaci, se kterou jsme v kontaktu,“ vysvětluje Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum.

Svoji sbírku doprovázíme textem, ve kterém se obrací na české politiky. Oceňujeme jejich podporu Ukrajiny, ale pomoc Ukrajině musí být rychlejší a efektivnější.  Připomínáme naši historickou zkušenost, která nás mravně zavazuje poskytnout Ukrajině maximálně účinnou pomoc. Od brzkých ranních hodin, kdy byla sbírka zveřejněna na sociálních sítích, vybrala přes 200 tisíc korun.

 

Celý text prohlášení:

Pomozte Ukrajině s Pamětí národa

Ukrajina čelí bezprecedentní invazi vojsk Ruské federace. S hlubokým pohnutím sledujeme odhodlání našich přátel bránit svoji vlast. Obracíme se proto na českou veřejnost a ve spolupráci s našimi partnery na Ukrajině spouštíme sbírku, ve které může přispět každý z nás. Vybrané prostředky poskytneme ukrajinské neziskové organizaci Повернись живим / Come Back Alive, která se dlouhodobě zabývá distribucí ochranných pomůcek a materiálního zabezpečení obráncům Ukrajiny. Pomozme Ukrajině, každý může přispět!

Podpořit sbírku můžete zde: https://www.darujme.cz/projekt/1205934

Obracíme se na vládu České republiky a na české zástupce v EU a NATO. Oceňujeme stanovisko, kterým se naše země jednoznačně postavila na stranu bojující Ukrajiny, ale považujeme příspěvek k její obraně za nedostatečný. S ohledem na naši trpkou historickou zkušenost je naší mravní povinností poskytnout Ukrajině maximálně účinnou pomoc.

Od roku 2020 se díky naší pobočce Paměti národa na Ukrajině podílíme na budování historické paměti této země. Organizujeme zde partnerskou síť dokumentaristů, kteří zaznamenávají rozhovory převážně s pamětníky 2. světové války a komunistických represí. Spoluorganizujeme vzdělávací projekty ve školách. Na Ukrajině budeme samozřejmě v našich aktivitách i nadále pokračovat bez ohledu na agresi Ruska. Děkujeme.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.