Aktuality

Paměť národa posílá na ukrajinskou frontu ochranný a zdravotnický materiál, vybrala na to 100 milionů

Ze skladů Paměti národa, za kterou stojí nezisková organizace Post Bellum, každý den odjíždí materiál na ukrajinskou frontu. Transporty směřující do Kyjeva, Mykolajiva a Charkova nyní odvážejí vybavení pro polní nemocnici a ochranný materiál pro obránce, především neprůstřelné vesty a helmy v hodnotě převyšující 30 milionů korun. Zásilky tisíců obranných prostředků putují z České republiky na Ukrajinu díky obrovské solidaritě jednotlivců i firem, kteří přispěli sto miliony korunami ve sbírce zveřejněné na ukrajina.pametnaroda.cz.

Zdravotnický a vojenský materiál Paměť národa pořizuje díky týmu takzvaných nákupčích, kteří celé dny a často dlouho do noci sjednávají s výrobci vojenských prostředků detaily nákupu a dodávky. Rozhoduje čas dodání, kvalita a cena. Často je Paměť národa kvůli nedostatku zboží nucena pořizovat jen komponenty. Neprůstřelné vesty – nosiče a ocelové pláty – kompletují ve skladech desítky dobrovolníků, mezi kterými nechybějí studenti Gymnázia Paměti národa nebo členové Klubu přátel Paměti národa. Zásilky se na ukrajinskou frontu dostávají v řádu hodin, nejpozději do druhého dne.

Paměť národa kromě neprůstřelných vest, helem, chráničů, dronů dodává také spacáky, stany a zdravotnický materiál. Aktuální informace o potřebách na frontě získávají lidé z Post Bellum – Paměti národa díky úzké spolupráci s ukrajinskou ambasádou. Část prostředků ze sbírky Paměti národa bude pravděpodobně od příštího týdne využita přímo na místě pro humanitární účely – nákup potravin a jiných každodenních potřeb obyvatel Ukrajiny. Tuto pomoc bude Paměť národa koordinovat s dalšími organizacemi působícími na místě, především s Člověkem v tísni.

Finanční sbírku podporují velké firmy i jednotlivci. Desítky milionů posílá na sbírku podnikatel Ondřej Tomek a jeho firmy. Tomáš Salomon, generální ředitel České spořitelny, která na podporu sbírky Paměti národa zahájila TV a on-line kampaň, přislíbil 5 milionů. Milionové dary poslali firma Analogia, Nadační fond Zeměkvět, Tipsport, ADASTRA, Nadační fond 2091, Vojtěch Zikmund nebo Alza.cz.  

Ve prospěch sbírky pořádané Pamětí národa se rovněž koná řada koncertů, dobročinných prodejů, studentských sbírek a na Ukrajinu vybírají i bary. Podpořit sbírku je/bylo možné například:

Paměť národa se v České republice kromě dokumentování vzpomínek pamětníků a charity věnuje občanskému vzdělávání na základních a středních školách. Na prosbu učitelů připravila ve spolupráci se spolkem “Díky, že můžem” a dalšími neziskovými organizacemi vzdělávací web www.ukrajinanaskolach.cz. Na jednom místě metodici Paměti národa shromáždili desítky kvalitních vzdělávacích materiálů k ruské invazi na Ukrajinu i různé aktivity přímo do výuky.

Paměť národa se zapojila do pomoci Ukrajině již 22. února 2022, okamžitě po napadení země. Ve Lvově působí od roku 2020, podílí se na budování historické paměti této země. Organizuje zde pobočku Paměť národa Ukrajiny – síť dokumentaristů, kteří zaznamenávají rozhovory převážně s pamětníky 2. světové války a komunistických represí. Spoluorganizuje vzdělávací projekty ve školách.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.