Aktuality

Adaptační centrum Paměti národa

Včerejším dnem se rozběhl nový projekt, na kterém jsme v posledních třech týdnech pracovali: Otevřeli jsme Adaptační centrum Paměti národa pro ukrajinské děti a mládež. 

Od pondělí, 11. 4., do centra dochází prvních 18 studentů. Společně se účastní adaptační výuky pod vedením dvou ukrajinských učitelek, Kristiny, astrofyzičky, a Maryny, doktorky ekonomie, které stejně jako studenti uprchly před válečným konfliktem na Ukrajině. Do organizačního týmu jsme též přivítali Tetyanu, učitelku angličtiny, která nám pomáhá s koordinací celého centra v ukrajinském jazyce. Dopolední program se završuje společným obědem v blízké jídelně ZŠ Chelčického, kam nám vedení školy umožnilo přístup.

Cílem Adaptačního centra Paměti národa je příprava žáků a studentů z Ukrajiny na vstup do českého prostředí a kultury. V počátcích jsme se zaměřili na mládež ve věku 15-17 let, a to z důvodu rozdílnosti vzdělávacích systémů v České republice a na Ukrajině. Mladí lidé v tomto věku mají aktuálně velmi ztížený přístup ke vzdělávání.

V budoucnu ale bude učitelů i studentů přibývat! Kapacita centra bude postupně navyšována. Též plánujeme rozšířit naše aktivity do odpoledních hodin. Rádi bychom ukrajinským dětem a mladým lidem nabídli lekce českého jazyka a další volnočasové programy, ať už se bude jednat o kurzy výtvarné, sportovní či jakékoliv další.

foto: Ta Greta  https://www.tagreta.com/

Velké poděkování patří všem, kteří se na budování tohoto centra podílejí, a to zejména: 

Seznam, Central Group, HP, Bonami a dobrovolníkům z široké veřejnosti.

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.