Aktuality

Putovní výstava Vysídlená paměť dorazí do Prahy

Po čtyřech měsících, kdy ji měli možnost vidět návštěvníci v Bratislavě, Záhřebu, Drážďanech a Vratislavi, dorazí mezinárodní putovní výstava Vysídlená paměť do Prahy. Zveme vás na vernisáž ve středu 27. dubna od 17 hodin na Alšovo nábřeží u Rudolfina.

Výstava na kolech kamionu představí příběhy dvanácti pamětníků z pěti zemí, kteří vypráví o strastech, které jim způsobilo nucené vysídlení po druhé světové válce. V současné době, kdy jsou ukrajinští občané nuceni opouštět své domovy s nejasnou vidinou návratu, je téma výstavy bohužel více než aktuální.

Když žijete v uprchlickém táboře, kde lidi oddělují od sebe jen deky, nežijete jen svůj vlastní život, žijete i životy ostatních. Slyšíte tlumené vzdechy milenců. Pláč těch, co opustili domov a neví si rady. Cítíte bolest, protože lidé tam jsou nemocní.“ Příběh Andora Brakuse a jeho italské rodiny je jedním z příběhů, které výstava nabídne.

Výstava kombinuje texty s audiovizuálními nahrávkami pamětníků a je ji možné zhlédnout zdarma i opakovaně  kdykoliv do 12. května.

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.