Aktuality

Pěvecké sbory podpořily Ukrajinu písní Plyve kača

Přesně tři měsíce od začátku ruské invaze na Ukrajinu jsme zveřejnili nahrávku Plyve Kača. Ve spolupráci s našimi partnery Unií českých pěveckých sborů a střediskem NIPOS jsme oslovili sbory z několika zemí. Následně jedenáct z nich z České republiky, Gruzie a Kanady společně a každý zvlášť nastudovalo se svým sborem hudební video známé ukrajinské písně. Jedním z autorů projektu je skladatel Paměti národa Matěj Kroupa.

Vyjadřujeme solidaritu k Ukrajině, všem jejím obyvatelům vzdorujícím ruské agresi. Nahrávku Plyve kača najdete na Youtube kanálu Paměti národa.

„Tato píseň pro nás mnoho znamená (…). Často ji teď zpívají, když se loučíme s obránci Ukrajiny, kteří padli v boji proti ruským agresorům. Byli jsme dojatí,“ řekl ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis, který měl možnost nahrávku zhlédnout. Video s jeho vzkazem a poděkováním najdete zde.

Od začátku invaze jsme v Paměti národa vybrali prostřednictvím sbírky pro Ukrajinu přes 330 miliónů korun. Díky spolupráci s Velvyslanectvím Ukrajiny v Praze jsme mohli dodat ukrajinským obráncům přes 12000 neprůstřelných vest, 2500 přileb, stovky průzkumných dronů, zdravotnický materiál za více než 40 milionů a další potřebné vybavení, které na Ukrajině pomáhá zachraňovat životy. Děkujeme všem, kteří nás podpořili a podporují.

Účinkují sbory: Pěvecký sbor Domino Tábor, Českolipský Evergreen, Gloria Brunensis, Kakofonický sbor Gymnázium nad Štolou, Sbor Josef, Smíšený komorní sbor Ateneo Univerzity Palackého v Olomouci, La Grande Bande, Komorní sbor Mistra Jakoubka, ialoni Choir Tbilisi (Gruzie) a Sacred Heart School Choir (Kanada).

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.