Aktuality

Premiéra dokumentu Bombardování Mladé Boleslavi 9.května 1945

Společnost Post Bellum, konkrétně její regionální pobočka Paměť národa Severní Čechy se sídlem v Liberci, natočila dokument, který se týká náletu na Mladou Boleslav na sklonku 2. světové války. Ve čtvrtek 12. května chystají v Mladé Boleslavi jeho premiéru.

“V dokumentu uvidíte a uslyšíte svědectví několika pamětníků, kteří bombardování zažili na vlastní kůži. Jejich výpovědi dávají do historických souvislostí mladoboleslavští odborníci na tuto problematiku – nedávno zesnulý historik Karel Herčík a jeho žák Jiří Filip,” představuje blíže dokument jeden z jeho tvůrců Michal Šimek.

Premiéra proběhne ve čtvrtek 12. května od 18 hodin v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi.  Po promítání bude následovat debata s historikem Michalem Plavcem z Národně technického muzea v Praze a tvůrci dokumentu. Akcí bude provázet Luboš Dvořák, programový ředitel Signál rádia.

“Dokument otevírá méně známou kapitolu naší historie, kterou jistě bombardování Mladé Boleslavi den po skončení války je. Téma je důležité zvednout a představit i po tolika letech tím spíše, že je většina lidí připisovala nejprve německému, po komunistickém převratu pak americkému letectvu. Pravdou je, že německé vojáky a civilisty bombardovali Sověti. V době příprav dokumentu, se přiznám, jsme ani nepomysleli na to, že by bombardování civilních cílů v Evropě ve dvacátých letech 21. století bylo představitelné,” doplňuje ředitelka pobočky Michaela Pavlátová.

Dokument vznikl za finanční podpory Nadačního fondu Škoda Auto a Bohemian Heritage Fund, s laskavou podporou Muzea Mladoboleslavska, pod záštitou pobočky Paměť národa Severní Čechy, která od loňského roku zaznamenává a vypráví příběhy pamětníků ze severních Čech a Mladoboleslavska.

“Potěší nás, když si uděláte čas a na promítání a následující diskusi dorazíte, těšíme se na vás!”, dodává ředitelka.

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.