Aktuality

Pro Paměť národa o víkendu běželo přes 1500 lidí

O víkendu 21. a 22. května se uskutečnily hlavní závody Běhu pro Paměť národa. V Praze, Brně a na dalších devíti místech po celé republice se běželo za všechny, kteří se nevzdali. Akce se zúčastnilo přes 1500 běžců, z toho 800 běželo v pražské oboře Hvězda. Příští víkend se poběží ještě v Třebíči a na česko-rakouské hranici v Nových Hradech. Výtěžek ze startovného podpoří další natáčení příběhů 20. století i 21. století, pomoc pamětníkům a vzdělávací programy.

 

Běžím za pradědu vojáka, kterého vyhodili z práce, a dědu, který kvůli tomu nesměl studovat,“ řekla herečka Denisa Barešová, která Běh pro Paměť národa podporuje a zúčastnila se i sobotní akce v pražské oboře Hvězda. Každý z běžců si na startovní číslo mohl napsat někoho, kdo jej inspiruje nebo koho chtěl připomenout a symbolicky mu tak věnovat svůj běh. V Praze se letos připojil i herec Václav Neužil, herečka Lenka Krobotová a novinář Jindřich Šídlo.

Lidé si na běhu připomínali osobnosti z Paměti národa, například odbojářku Hanu Truncovou, generály Sedláčka a Fajta. Často zněla i jména Jozefa Gabčíka, Jana Kubiše, Milady Horákové, letců RAF, obránců Ukrajiny nebo statečných příbuzných.

Běh se o víkendu konal v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Liberci a na dalších 6 místech. Profesionálně měřené závody na 10 a 5 kilometrů ocenili nejen aktivní sportovci, pro rodiny byly připraveny kratší trasy a na řadě míst doprovodný program – koncerty, divadla, výstavy nebo komentované procházky. Běžci měli také možnost zvolit individuální běhy, na které se vydali sami a na vyznačených trasách poměřili síly on-line. Na příští sobotu 28. května jsou ještě naplánovány závody v Nových Hradech a v Třebíči. Více informací je na www.behpropametnaroda.cz.

Děkujeme všem účastníkům akce a partnerům, kteří Běh pro Paměť národa podpořili – Nadace Tipsport, O2, Seznam, Český rozhlas, Týdeník Euro, Forum 24, Nastartu, CzechCrunch, Bus TV, OSA, Jan Dobrovský a Petr Pudil. Partnery pražského běhu byly dále Městská část Praha 6, Magistrát hl. m. Prahy, Bageterie Boulevard, Jipast, CAR4WAY, Start production, Johny servis, TESCO, Pražské vodovody a kanalizace a.s., JC Decaux, Radio 1, Kino Aero, Kino Světozor, Kino Bio Oko, Piatnik, Mojeplacky.cz, MINDOK. Děkujeme i partnerům brněnské akce městu Brno, Kinu Scala,  EP Services, Divadlu Líšeň a Moravskému zemskému muzeu.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.