Aktuality

Václav Neužil, Denisa Barešová a Martin Mikyska poběží s Pamětí národa za své hrdiny

Běh pro Paměť národa se uskuteční na patnácti místech po celé republice už v druhé půli května. Už nyní kilometry „naběhávají“ týmy kolegů v rámci firemní výzvy a děti i učitelé, kteří se zapojili do školní výzvy. Po celý květen je taky možné běžet Kdekoli! na libovolné trase u nás nebo v zahraničí.

Jedním z patronů letošního běhu je herec Václav Neužil, který poběží za lidi, kterým komunismus zničil vztahy. Na trať se vydá také Martin “Mikýř” Mikyska, a to za politické vězně. Herečka Denisa Barešová pak poběží za svého dědu a pradědu. Každý běžec může stejně jako v předchozích letech svůj běh symbolicky věnovat někomu, kdo ho inspiruje nebo koho chce připomenout – třeba babičku, která je jeho vzorem, příbuzného, který prošel komunistickým lágrem, letce RAF nebo současné ukrajinské hrdiny.

Paměť národa společně s patrony zve nejen sportovní nadšence, ale i všechny ty, kteří chtějí podpořit dobrou věc.  Zúčastnit se může každý, věk ani kondice nejsou rozhodující. Ať si běžci zvolí trasu rodinného běhu/procházky na 1 km nebo se vydají na trať dlouhou 5 nebo 10 km, zaplacením startovného přispějí organizaci Post Bellum, aby mohla dál dokumentovat osudy pamětníků, pomáhat jim, vzdělávat děti i dospělé a vyprávět příběhy 20. i 21. století.

Kompletní přehled míst, termínů a tras najdete na www.behpropamet.naroda.cz.

 

 
Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.