Aktuality

Výstava s příběhy pamětníků bude putovat Jabloneckem

Pobočka Pamět národa Severní Čechy připravila putovní výstavu, která představí osudy deseti pamětníků z regionu Jablonecko. Jejich příběhy zpracovali žáci základních škol a studenti gymnázií v Jablonci nad Nisou a na Jablonecku  v rámci projektu Příběhy našich sousedů. Výstava bude zahájena v pátek 27. května v Rychnově u Jablonce nad Nisou, kde setrvá do půli června, následně se přesune do Jablonce nad Nisou a Smržovky.

„Výstava je jedinečná tím, že se na zpracování příběhů podíleli sami žáci a také tím, že jsou pamětnické příběhy provázané s naším regionem.” Představuje výstavu regionální koordinátorka projektu Příběhů našich sousedů, Lada Halounová. „Přáli jsme si, aby se příběhy dostaly blíž k lidem, a tak to celé za výrazné podpory Nadace Jablotron vzniklo,” doplňuje dále.

V Libereckém kraji funguje projekt Příběhy našich sousedů již od r. 2018. Cílem projektu je na straně jedné, aby se žáci a studenti prostřednictvím rozhovorů s pamětníky seznámili s moderními dějinami na základě konkrétních příběhů 20. století, a pak také, aby si na vlastní kůži vyzkoušeli dokumentární činnost, a to včetně její závěrečné prezentace před publikem.

Výstava návštěvníky seznámí s příběhy pamětnic a pamětníků z Jablonce nad Nisou, Rychnova u Jablonce, Horního Maxova, Janova, Smržovky či Josefova Dolu. Jeden z panelů se věnuje i příběhu paní Jany Ullmannové z Jablonce, ta ještě jako malá holčička společně s maminkou emigrovala v roce 1969 do Rakouska, jde nějaký čas žily. Osudná se jim stala procházka u hranic, kdy k nim z české strany přijela dvě auta plná pohraničníků. Ti vyskákali ven a namířili na ně samopaly. Matku i rodinného přítele hodili na korbu a odvezli zpět do Československa. Oba skončili v ruzyňské věznici. Janu naštěstí považovali za příliš mladou, ačkoliv už byla téměř plnoletá, a ponechali ji v Rakousku svému
osudu. Její příběh se dostal do novin a zpráva obletěla celý svět.

Výstava bude nejdříve k vidění na Náměstí Míru v Rychnově u Jablonce nad Nisou, a to od 27. května do 14. června, poté se přesune do Jablonce nad Nisou na Náměstí Dr. Farského, kde bude umístěna v termínu od 14. června do 12. července. Zatím poslední zastávkou bude Lidické náměstí do Smržovky, kde ji bude možné vidět až do 28. července. O dalších místech se jedná.

Výstava vznikla díky finanční podpoře Nadace Jablotron a na jejím putování se podílí Liberecký kraj a města Jablonec nad Nisou, Rychnov u Jablonce nad Nisou a Smržovka.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.