Aktuality

Příběhy poválečného vysídlení představí výstava na kolech kamionu v Ostravě

Pobočka Paměť národa Moravskoslezský kraj zahájí výstavu na návěsu kamionu, kterou již měli možnost v minulých měsících zhlédnout návštěvníci v Bratislavě, Záhřebu, Drážďanech, Vratislavi a naposledy před budovou Rudolfina v Praze. Vernisáž výstavy Vysídlená paměť se uskuteční ve čtvrtek 9. června od 17 hodin na Masarykově náměstí v Ostravě. Následně ji bude možné navštívit zdarma kdykoliv až do konce června.

Výstava seznamuje návštěvníky s příběhy dvanácti pamětníků z pěti zemí, vyprávějících o strastech, které jim způsobilo nucené vysídlení po druhé světové válce. Poslední pamětníci jedné z největších evropských migračních vln byli tehdy dětmi, nyní jsou v pokročilém věku. O svých zážitcích mnozí z nich vypráví až dnes, po dlouhých letech mlčení. V současné době, kdy v Evropě probíhá válka a miliony lidí jsou nuceni opustit své domovy, a to bez konkrétní vidiny možného návratu, je téma výstavy velmi aktuální.

Výstava kombinuje texty s audiovizuálními nahrávkami pamětníků a jejím výstavním nosičem je přestavěný přívěs kamionu. „Post Bellum ve spolupráci s mezinárodními partnery zdokumentovalo desítky příběhů nuceného vysídlení Němců, Poláků, Italů, Maďarů i Ukrajinců. Na kolech kamionu se dnes pamětníci vrací do svých rodných zemí prostřednictvím svého hlasu a obrazu, skrze svůj příběh,” uvedl Jan Blažek, kurátor výstavy.

Jsme velmi rádi, že díky podpoře od města Ostravy a obvodu Moravská Ostrava a Přívoz můžeme výstavu na návěsu kamionu představit i obyvatelům a návštěvníkům Ostravy. Pamětníci, jako je například i ostravský rodák pan Franz Gruss, nám sdělují své útrapy, kterým čelili při odchodu ale i to, jak byli přijati v nových domovech. Vypráví ale také o trvalém vztahu k místu, odkud pochází,“ dodala Ida Šimonová, ředitelka pobočky Paměť národa Moravskoslezský kraj.

Jeden z pamětníků Franz Gruss, který se narodil v Ostravě. Na fotografii z roku 1932 s maminkou a bratrem jako batole.

 

Výstava je realizována díky podpoře města Ostravy a městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.
Záštitu nad výstavou rovněž převzal místostarosta David Witosz.
Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.