Aktuality

Za své hrdiny běželo pro Paměť národa 2000 lidí

Skončil seriál Běhů pro Paměť národa. Na 14 místech po celé republice se v průběhu května konaly běžecké závody, kterých se zúčastnilo téměř 2000 lidí. Celkový výtěžek ze startovného vynesl neziskové organizaci Post Bellum téměř 650 tisíc korun, které využije především na další natáčení příběhů 20. i 21. století, pomoc pamětníkům nebo vzdělávací programy. 

Běžím za pradědu vojáka, kterého vyhodili z práce, a dědu, který kvůli tomu nesměl studovat,“ řekla herečka Denisa Barešová, která Paměť národa podporuje a zúčastnila se i pražského Běhu v oboře Hvězda. V Praze se letos připojil i herec Václav Neužil, herečka Lenka Krobotová a novinář Jindřich Šídlo. Každý z běžců si na startovní číslo mohl napsat někoho, kdo jej inspiruje nebo koho chtěl připomenout a symbolicky mu tak věnovat svůj běh.

Česká Paměť národa patří mezi největší archivy vzpomínek na světě, ve které najdete přes 10 000 svědectví válečných veteránů, přeživších holocaustu, odbojářů nebo například disidentů. Lidé si na běhu připomínali osobnosti z Paměti národa, například odbojářku Hanu Truncovou, generály Sedláčka a Fajta. Často zněla i jména Jozefa Gabčíka, Jana Kubiše, Milady Horákové, Václava Havla, obránců Ukrajiny, politických vězňů nebo statečných příbuzných.  

Hlavní závody se uskutečnily 21. května v Praze a Brně, v pražské oboře Hvězda se sešlo přes 800 běžců. Dál se běželo například v Ostravě, Plzni nebo Ústí nad Labem, celý seriál ukončily závody o posledním květnovém víkendu v Třebíči a Nových Hradech. Celkem se v květnu běželo na 14 místech po republice. Profesionálně měřené závody na 10 a 5 kilometrů ocenili nejen aktivní sportovci, pro rodiny byly připraveny kratší trasy a na řadě míst doprovodný program. Někteří běžci se zapojili formou běhu “Kdekoli”, kdy se mohli vydat po vlastní trase na jakémkoliv místě u nás nebo v zahraničí.

S koncem května byly ukončeny i školní a firemní výzva, které jsou součástí charitativních běhů. Studenti a pedagogové z pěti desítek škol společně za květen naběhali 45 tisíc kilometrů. Do firemní výzvy se zapojilo 40 týmů, které se snažily překonat ostatní party kolegů. Výzvu vyhrál tým Alzy, jeden z dlouhodobých partnerů Paměti národa. Dva týmy postavil generální partner akce Nadace Tipsport. Celkově firmy svou účastí ve výzvě přispěli 128 tisíc korun.

Paměť národa děkuje všem účastníkům akce a partnerům, kteří akci podpořili – Nadace Tipsport, O2, Seznam, Český rozhlas, Týdeník Euro, Forum 24, Nastartu, CzechCrunch, Bus TV, OSA, Jan Dobrovský a Petr Pudil. Partnery pražského běhu byly dále Městská část Praha 6, Magistrát hl. m. Prahy, Bageterie Boulevard, Jipast, CAR4WAY, Start production, Johny servis, TESCO, Pražské vodovody a kanalizace a.s., JC Decaux, Radio 1, Kino Aero, Kino Světozor, Kino Bio Oko, Piatnik, Mojeplacky.cz, MINDOK. Děkuje i partnerům brněnské akce městu Brnu, Kinu Scala, EP Services, Divadlu Líšeň a Moravskému zemskému muzeu.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.