Aktuality

Výročí srpna 1968 připomenou debaty, projekce i koncert

Srpen roku 1968 se vryl do paměti všech Čechoslováků, byla středa a bylo krásně. O to absurdněji vypadaly tanky a obrněné transportéry v ulicích a v nich ozbrojení vojáci. Události spojené s invazí vojsk pěti zemí Varšavské smlouvy do Československa, od kterých uběhne tento měsíc 54 let, si můžete připomenout na několika akcích.

Moderovaná debata s pamětníky srpna 1968 

21. 8. od 10 hodin, Kino Varšava v Liberci

Setkání a diskuze s pamětníky, kteří na vlastní kůži prožili osudový den 21. srpna 1968 v centru Liberce. Pozvání přijali pamětníci Jan Šolc, Václav Toužimský, Jan Kyncl, Petr Šída, Petra Erbanová a Milan Štryncl.

Projekce filmu Rekonstrukce okupace

21. 8. od 21 hodin, nádvoří Staré radnice v Brně

Promítání filmu režiséra Jana Šikla, který odkazuje k důležitém bodu Československé historie, a to pomocí autentických, do loňska nezveřejněných záběrů. Vzpomínky na konkrétní události ožívají a pátrání se postupně mění v reflexi toho, jak se historický okamžik otiskl do nás samotných.

Koncert NeverMore 68

21. 8. od 17 hodin, Výstaviště Praha
Rok 1968 se už nesmí nikdy opakovat – to je myšlenka benefičního koncertu, který v připomínce 54. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy nachází smutnou paralelu k událostem na Ukrajině. Na akci vystoupí Lenka Dusilová, Jaroslav Hutka, kapela Nylon Jail a ukrajinská zpěvačka Birdsy, přímo z ukrajinské fronty dorazí kapela Brunettes Shoot Blondes.

Debata Rusko a jeho vpád na Ukrajinu – příčiny a možná východiska

22. 8. od 17 hodin, Studentské Univerzitní divadlo SUD v Českých Budějovicích
Debata  Alexandra Mitrofanova a Martina Kroupy nad žhavou evropskou současností – imperiálními choutkami dnešního ruského prezidenta, považujícího rozpad Sovětského svazu za největší tragédii 20. století, a který chce opět rozdělit sféry vlivu v Evropě podle vzorce studené války.

Výstava Paměť národa ’68

každý den 9.30-19.00, jižní tribuna Strahovského stadionu v Praze
Velkoformátové panely přibližují prostřednictvím fotografií a příběhů pamětníků nejen vstup armád zemí Varšavské smlouvy v noci z 20. na 21. srpna 1968 do Československa, ale i události, které invazi předcházely.

Institut Paměti národa v Olomouci

Po letní pauze otevíráme od 20. srpna v bývalém krytu civilní ochrany v olomouckých Bezručových sadech výstavu Odkryté příběhy 20. století. Vedle toho budou mít návštěvníci ve dnech 20., 21., 26. a 27. srpna možnost vidět vedle standardní prohlídky i běžně nepřístupné prostory strojovny a 1. patra krytu. Tuto rozšířenou prohlídku nabízíme v rámci Týdne vojenské historie v Olomouci.
Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.