Aktuality

17. 11. –⁠ slavnostní den věnujeme bojovníkům za svobodu

CENY PAMĚTI NÁRODA NA ČT2

Sedmnáctý listopad bude v Paměti národa jako obvykle slavnostní a bude věnován lidem, kteří nám svěřili své příběhy. V Národním divadle předáme Ceny Paměti národa a potěší nás, když se k nám ve 20 hodin prostřednictvím přenosu na ČT2 připojíte.

Ocenění si letos převezmou Pavel Eli Vago a Anna Šestáková, které nacisté připravili o domov a o nejbližší. Cenu dostanou i Marie Susedková a Marie Henzlová, které statečně čelily komunistickému pronásledování. Letos netradičně poputuje jedno ocenění i na Ukrajinu. Program vedle ČT2 uvede slovenská RTVS, ukrajinský kanál Suspilne, ČRo Plus a iVysílání ČT.

OSOBNĚ NA NÁRODNÍ TŘÍDĚ

Během oslav 17. listopadu na Národní třídě před Mayem instalujeme rozstřílený a vypálený vrak z Ukrajiny s několika vysvětlujícími panely. Chceme tímto gestem poděkovat všem, kteří bojují za svobodu, za svou zemi.
 
Spolu s organizací Díky, že můžem představíme na Národní také vzpomínky pamětníků sametové revoluce prostřednictvím výstavy Střípky revoluce, přímo na dění během demonstrací v roce 1989 se zaměřuje instalace Anton VB. V kostele sv. Voršily zazní vzpomínky z archivu Paměti národa na největší petiční akci před rokem 1989, tzv. Moravskou výzvu, kterou podepsalo přes půl milionu lidí.

OSLAVY MIMO PRAHU

Slaví se nejen v Praze, ale na dalších 50 místech po celé republice. Kam 17. listopadu můžete na oslavy vyrazit, najdete na stránkách Festival svobody.

 

 

 

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.