Aktuality

17. listopadu se konají Ceny Paměti národa 2022

Ve čtvrtek 17. listopadu se v Národním divadle opět předávají Ceny Paměti národa. Živý přenos z divadla bude možné sledovat od 20 hodin na ČT2. Pořad vysílá také Český rozhlas Plus, slovenská televize RTVS a Ukrajinská veřejnoprávní vysílací společnost Suspilne.

Cenu letos dostane pět osobností, kterým totalitní režimy převrátily život naruby a které v těžkých životních zkouškách obstály. Naslouchání jejich životním příběhům může být zdrojem inspirace a měnit to, jakými jsme dnes.

Ocenění si v Národním divadle převezme Marie Susedková, která za pomoc svému bratranci strávila 2 a půl roku v komunistických pracovních táborech. Manžela Anny Šestákové, další oceněné, náhle zavřeli za protistátní činnost. Anna poté zůstala sama s třemi malými dětmi a nálepkou nepřítele státu. Dvakrát ji nuceně a náhle vystěhovali a když ji příslušníci StB nabídli spolupráci, kategoricky odmítla donášet na svou rodinu a přátele. Letos Paměť národa připomene i příběh Pavla Eli Vaga, který se jako dvanáctiletý chlapec skrýval jen se sestrou ve slovenských horách, aby se vyhnuli židovským transportů. Marie Henzlová se za války i přes vážné nebezpečí spolu s příbuznými podporovala partyzány a zaplatila za to ztrátou svých nejmilejších. Jedno ocenění letos speciálně poputuje i na Ukrajinu.

Nezisková organizace Post Bellum oceňuje žijící pamětníky od roku 2010. Mezi laureáty jsou váleční veteráni, političtí vězni, odbojáři, přeživší holocaustu, perzekuovaní spisovatelé či představitelé undergroundu, skauti, příslušníci církví a mnozí další.

 

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.